TT Magazin, yerli ve milli üretim konusunda hassasiyetle 56 yılı geride bırakan AKYAPAK Makina’nin ziyaretçisi oldu. AKYAPAK, 6 kıtaya yüzün üzerinde ülkeye gerçekleştirdiği ihracatın yarım asrı aşan başarı öyküsünü TT Magazin ile paylaşırken; Türkiye’nin gücünü simgeleyen yüksek kalitenin nasıl üretildiğini, gerçekleştirdiğimiz fabrika turu ile gözler önüne seriyor. 

Kökleri 60’lı yıllara uzanan bir sanayi geçmişi…

Küresel pazardaki açılımını, son olarak AKYAPAK USA ve AKYAPAK Russia yapılanmalarını oluşturarak Tampa ve Moskova’da açtığı yeni ofislerle taçlandıran firmanın köklü bir geçmişi var. Toplamda 25 bin metrekarelik kapalı alana sahip teknolojik üretim tesisleri ile hem Bursa hem de Türkiye için bir gurur kaynağı teşkil ediyor. 1962 yılında Bursa’da kurulan AKYAPAK, ilk günden itibaren gösterdiği azimle, yenilikleri ve teknolojiyi yakından takip ederek dünya çapında tanındığı bugünkü konumuna geldi. Üretim ve yönetim merkezi Bursa’da olan AKYAPAK, eğitimlerle geliştirdiği 320 kişilik deneyimli kadrosu ile Türkiye’de ve dünyada teknolojiye şekil vermeyi amaçladı, bunu da başarmak için “aile şirketi” yapılanmasından çıkıp kurumsallaştı ve Ar-Ge merkezi ile “katma değere” ve “ileri teknolojiye” odaklandı. Sanayideki pek çok sektörde çeşitli kademelerde 25 yıllık deneyime sahip ve bu süre içinde farklı pozisyonlarda üst düzey yöneticilik yapmış, deneyimli bir mühendis olan firmanın Genel Müdürü Erdal Elbay ile dünü, bugünü yarını konuştuk.

Ürün gamı

Firmanın ürün gamında “Made in Turkey” gururunu yaşatan pek çok teknoloji mevcut. Sac, boru ve profil bükme makinaleri, dünyada ve Türkiye’de öncülerinden oldukları delik delme hatları, plaka işleme makinaları, köşebent hatları, oxy ve plazma kesim makinaleri ve bombe presler ile kaynak çözümleri ile AKYAPAK kalitesinin yanında ürün gamı ile de fark yaratıyor. 

AKYAPAK teknolojilerinin çözüm bulduğu sektörler

Firmanın yakın zamandaki hedeflerini sorduğumuzda Genel Müdür Erdal Elbay “Başarıyla gerçekleşmiş her projede AKYAPAK’ın adını göreceksiniz” dedi. Zira AKYAPAK’ın ürettiği teknolojilerin hitap ettiği çok güçlü ve kritik imalat sektörleri var. Firma otomotiv, denizcilik, havacılık, inşaat, ısıtma-soğutma, enerji, petrokimya, savunma sanayisi gibi küresel ekonomiye yön veren pek çok alanda müşterilerine yüksek kaliteli üretim ve uygulama çözümleri sunuyor. Elbay, gelecekte de bu önemli sektörlerle çözüm ortaklığının pekişeceğine dair sinyaller verdi. 

Ayrıca Genel Müdür Erdal Elbay, firmanın iddialı olduğunu “Bugün Mitsubishi, Mercedes, Harley Davidson ve Rolls Royce gibi dünya devlerinin fabrikalarında, TAI ve ROKETSAN gibi Türk Havacılık ve Savunma Sanayi kuruluşlarında AKYAPAK makinaları kullanılmaktadır” diyerek müşteri portföyünü gözler önüne serdi. Çözüm ortaklarından güç aldıklarını, işbirliklerinin artacaklarını ve “dünya markası” kimliğini güçlendireceklerini belirtti. 

Projelerde kilit kuvvet: AKYAPAK

Edindiğimiz bilgiye göre; geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı,  İstanbul Atatürk Havalimanı, Atatürk Olimpiyat Stadı, Formula 1 İstanbul Park tribünleri, Dubai Eye ve Türkmenbaşı Liman Projesi gibi ünlü yapılarla otomobiller, motosikletler, gemiler, uçaklar, havaalanları, köprüler, statlar, çelik konstrüksiyon binalar, gökdelenler, rüzgar türbinleri, benzin istasyonları gibi hayatın hemen her alanında karşılaşılabilecek daha bir çok araç ve yapının üretim ve inşa süreçlerinde AKYAPAK makinalarının imzası bulunuyor. Yani firma, ülkemiz için önemli pek çok projede önemli roller üstlendi.

AKYAPAK’ın üretim felsefesi: Yüksek kalite ve müşteri odaklı yaklaşım

Bu başarının sırrını sorduk. AKYAPAK’ı hem Türkiye hem de dünya genelinde ilk tercihlerden biri yapan özelliklerin başında titiz kalite kontrol süreçleri, imalatta kullanılan her bir parçanın özenle denetimden geçirilmesi ve dünyaca markalaşmış malzemelerin kullanılmasının geldiğini öğrendik.

Sipariş kabulden, mamul montajına kadar geçen tüm süreçlerde “aynı yüksek kalite ve müşteri odaklı yaklaşım,” AKYAPAK’ın üretim felsefesini oluşturuyor. CE, ISO 9001:2015, TSEK ve TURQUM sertifikaları ise AKYAPAK’ın kalitesini ve yüksek standartlarını resmi olarak kanıtlıyor. 

Kuşkusuz ki AKYAPAK, Türkiye’de “yapılamaz” deneni yapan firmalardan biri… AKYAPAK Genel Müdürü Erdal Elbay, kazanılmış bu başarıya ve AKYAPAK’ın farklarına ilişkin şu sözleri sarf etti: “Uzmanı olduğu metal bükme, kesme ve delme makinalarıyla gücünü her gün yeniden kanıtlayan AKYAPAK, bugün 6 kıtada 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyor. AKYAPAK imzalı bu makinalar dünyaca ünlü markaların üretildiği fabrikalarda tıkır tıkır işlerken Türkiye’nin uluslararası alanda prestiji olmaya devam ediyor ve milli ekonomiye de yadsınamaz bir katkı sağlıyor.  Sektöründe yarım asırlık deneyime sahip AKYAPAK’ı yenilikçi teknolojisinin yanında farklı kılan; geniş ürün portföyü ile bütüncül çözümler sunuyor olması… Bu çözümleri yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın prestijli projelerinde sağlıyoruz.    Dünyanın gıpta ve övgü ile bahsettiği ve kısa bir süre önce açılışı gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı’nın inşaatında profil delme hatlarımız ile birlikte plaka işleme makinalerimiz tercih edildi.  Cumhuriyet tarihimizin en büyük kamu yatırımı olan ve dünyanın gözü üzerinde olan bu mega projede yer almanın gururunu taşıyoruz.  AKYAPAK’ı başarıya ulaştıran iş akış şekillerimizle ilgili de; makina imalatımızda kullanılmak üzere gelen tüm malzemelerin imalattan önce, imalat aşamasında ve sonrasında titizlikle, en hassas şekilde incelenip onaylandığını ifade etmek isterim.  Makinalarımızı meydana getiren tüm parçaların talaşlı imalat sonrasında ve montaj sırasında son teknolojik ölçümleme ve değerlendirme cihazları kontrolleri tamamlanıyor.  AKYAPAK’ın üretim ve hizmet anlayışını; sipariş kabulden ürün montajına dek geçen tüm süreçlerin kontrollü ilerlemesi ile birlikte müşteri odaklı yaklaşım oluşturuyor. Ar-Ge merkezimizde sürekli geliştirdiğimiz teknolojimizle ile yılda irili ufaklı iki bin adedin üzerinde makina üretiyoruz. Yakaladığımız yüksek kalite ile Avrupa, Amerika gibi dünyanın en güçlü pazarlarında rekabet gücümüzü kanıtlarken, yeni pazarlar için de çalışıyoruz. Tüm bu özelliklerimiz ile AKYAPAK, farklı sektörlerde üretim yapan, altı kıtaya yayılmış yüzlerce kurum ve kuruluşun çözüm ortağı bugün…”

Yeni dönem hedefleri

AKYAPAK, mevcut üretim gücüyle yetinmeyeceğinin sinyalini verirken, firmanın yeni dönem hedeflerini merak ediyoruz. Genel Müdür Erdal Elbay, “Dünyayı yakından izliyor ve hızla benimseyip hızla adapte oluyoruz. Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıyan yüksek katma değer yaratan ve kendi teknolojisini sürekli geliştiren makina sektörü temsilcilerinden biri olarak ihracata odaklandık.  AKYAPAKUSA ve AKYAPAKRussia yatırımlarımız yanında Avrupa başta olmak pazar paylarımızı arttırmak istiyoruz.  Bunun içinde;  AKYAPAK Makina’yı dünyada sektörünün öncülerinden yapan ürün grubu silindir ve profil bükme makinalarının yanında çelik konstrüksiyon üretim hatlarımız ve kaynak çözümlerimiz de Ar-Ge yatırımlarımıza büyük önem veriyoruz. Katma değeri yüksek, yenilikçi ürünler üretilebilmesi, ileri teknoloji ağırlıklı ve sürdürülebilir bir yapı için Ar-Ge merkezimizde 20’yi aşkın proje sorumlusu arkadaşımız görev yapıyor. Ürün ve proses geliştirmeden, enerji tasarrufu ve maliyet düşürmeye dek bir çok farklı içerikle yürütülen projelerimiz çağın gerekliliklerini karşılayan cihaz ve ekipman altyapısı kullanıyoruz. Ar-Ge Merkezi yatırımlarımızı sürdüreceğiz.  AKYAPAK, Türk sanayiine katma değeri daha yüksek ürünler kazandırma sürecinin en önemli halkası olmaya devam edecek” sözleriyle AKYAPAK’ın yeni dönem hedeflerini aktardı.