Tayvan, Türkiye’nin en büyük takım tezgahları tedarikçisi. Yıllardır olduğu gibi… Tayvan’da, makine üretimi, toplam üretim değerinin yüzde 5’inden fazlasını oluşturuyor ve yıllık ihracatta 25 milyar ABD Dolarını aşıyor. 21. yüzyıla geçerken, imalat endüstrileri, ekonomi ve teknolojideki gelişme, sosyal değer ve politikanın değişen odak noktası veya çevremizin durumu nedeniyle uyum dahil olmak üzere toplumumuzdaki çeşitli trendlerden sürekli olarak etkilenmektedir. Tüm bu eğilimler, pazar talebinin ve üretim modelinin de değişmesine neden oldu. Son yıllarda, dünya çapındaki üretim, seri üretimden az miktara ve çeşitli tiplerde özel taleplere doğru bir eğilim göstermektedir. Tayvan makine üretimi, kompakt üretim zinciri merkeziyle uzun süredir ünlüdür. Ancak bu eşsiz avantaja rağmen, Tayvan artık üretimlerini akıllı ve esnek bir hale dönüştürmek için büyük çaba sarf ediyor.  Tayvan, uzun yıllardır markalarını kökleştirmeye çalıştığı bu pazardan vazgeçmiyor ve her geçen gün Türkiye sanayisine güncellenen ve akıllı üretime adapte yeni teknolojilerini sunuyor. Tayvanlı markalar, Türk pazarındaki hafızayı tazelemek ve bu pazardaki iddialarını yinelemek üzere TT Magazin’e kendilerini anlattı.

EDM’de en büyük 5’te yer alan CHMER: “Türk pazarından başarı beklentimiz büyük…”

Brad Wang – CHMER Genel Müdürü

CHMER, 1975 yılında Başkanımız Wuu-Shyong Wang tarafından kalıp yapımı endüstrisi için EDM (erozyon tezgahı) üretmek üzere kuruldu. İlk odak noktamız, son teknoloji EDM makineleri üretmekti ve 1980 yılına geldiğimizde CHMER, Tayvan pazarında EDM lideriydi. 1990’lı yılların başlarında daha yüksek seviye üretkenlik sağlamak için Çin’de birbiri ardına üç fabrika inşa ederek operasyonlarımızı genişlettik. 2009 yılında küresel operasyonları yönetmek ve bir Ar-Ge merkezi haline gelmek için 28.000 m2 alan üzerine kurulu son genel merkez binamıza taşındık. Günümüze kadar CHMER, dünyanın beşinci en büyük EDM üreticisi olmuştur.

Teknoloji, CHMER’in özüdür

Orijinal ürün grubumuz Sinker, Tel Kesim ve Delme EDM’den oluşmaktaydı. Daha sonra yüksek hızlı makine üretildi. 2018 yılından itibaren daha bütünsel bir yaklaşım geliştirerek Lazer Kesim Makinesi ve Elektrikli Kimyasal Makine’nin en yeni ürünleri piyasaya çıktı. Teknoloji, CHMER’in özüdür. Ar-Ge bölümümüzde çalışan 40 kişi var. Mekanik, elektrik, mekatronik ve yazılım bölümlerinde uzmanlaşmış dört ekip var ve ciromuzun yüzde 5’ini Ar-Ge çalışmalarına adadığımız için bu sayı daha da artabilir. Bugüne kadar 50’nin üzerinde patent oluşturmak ve araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ağırlık vermeye devam ettik. Aslında şirketimizi ileriye götüren ve bizi farklı kılan şey yeniliktir. 46 yıllık tecrübesiyle, Ar-Ge yeteneğiyle fark yaratan CHMER, kontrolör kullanıcılarına da satış sonrası hizmetlerimizin taahhüdünü verir. CHMER şirket içi üretim lineer motor tahrik sistemi, geriye yansıtmayan yüksek doğruluk ve güvenilirlikle hedefine ulaşır. Vidalı milli tahrik sistemlerine göre lineer motorların bakımı daha kolaydır ve daha uzun ömürlüdürler. En hızlı ve kararlı AWT (otomatik tel geçirme) sistemi, insansız operasyonlarda neredeyse yüzde 100 başarı oranı sağlar.  UI (Kullanıcı Arayüzü) etkileşimli operasyonlarımız sayesinde daha az teknik boşlukla kullanıcıya öğretmek daha kolaydır. 

EDM’lerin hedef sektörler: Otomotiv, havacılık, enerji, ev aletleri gibi kritik sektörler

CHMER, büyük boyutta kalıplar gerektiren RV serisinden yeni büyük lineer motor tahrikli tel kesme EDM’i sunarken havacılık, otomobil, enerji ve ev aletleri gibi bazı hayati önem taşıyan sektörleri hedef aldı. Türkiye köklü otomotiv deneyimi, enerji ve ev aletleri sektörlerde birçok endüstriyel avantaja sahip… Yapılan yatırımlar ve açılan fabrikalar gösteriyor ki, Türkiye’de üretim sektörü büyüdüğünden kalıp adedi ve çeşitliliği gerekli olacağı için, görünüşe göre büyük boyutlu tel kesme EDM piyasası geniş ve büyük. RV serisinin müşterimiz için en iyi seçim olacağına ve Türkiye piyasasında bir dönüm noktası haline geleceğine inanıyoruz. Bu pazardan başarı beklentimiz büyük… 

Pazarda ön plana çıkan RV serisi özellikleri:

RV serisi tel kesme EDM, modern tasarımlı akıllı işlevler ve optimize edilmiş entegrasyonlar ile birleştirilmiştir ve kullanıcıların Endüstri 4.0’a bağlanmasını sağlarken harika bir deneyim sunar.