Metal işleme takımlarında 90 ülkeye ihracatla dünyayı sallayan AKKO, 36 bin m2’lik dev entegre tesisin açılışını gerçekleştirdi. Konya’da küçük bir atölyede yedek parça üretimi ile imalata adım atan AKKO, ulusal ve uluslararası sanayicilerin teşrifleriyle dostane bir buluşma gerçekleştirip yeni ve akıllı fabrikasının kapılarını dünyaya açtı. 

İmalata 1986 yılında ikinci el bir üniversal torna ile adım atan AKKO, uzman hale geldiği metal işleme takımları endüstrisinde yeni bir döneme girdi. AKKO, 4 Ekim 2022’de Konya 5. Sanayi Bölgesinde 36 bin m2’lik, -sadece üretim değil, eğitim ve uygulama merkezleri de bulunan- yeni yerleşkesinden dünya sanayisine “yeniden merhaba” dedi. 

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkan Vekili Mustafa Veli Tekelioğlu, MÜSİAD Konya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hilmi Kağnıcı, Konya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, AKKO’nun açılışına teşrif ettiler. Aynı zamanda açılışa, Konya’nın ileri gelen sanayicilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra uluslararası düzeyde pek çok ziyaretçi katıldı. 

Açılış programında söz alan AKKO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Karakuş, küçük bir atölyede kurduğu firmasının bugün 90 ülkeye ihracat yapan dev bir tesise dönüşünün temeline, Anadolu’nun özgünlüğünü yansıtan kurum kültürü ve fıtri yönetim sisteminin, teknolojiye ve insana yatırımın var olduğunun altını çizdi. Kalite standartlarından taviz vermeyen vizyonu, müşteri memnuniyeti odaklı çalışma prensibi ve ihracat tutkusunun AKKO’yu dünyada markalaştırdığına değindi. 

Başarının tesadüf değil, inancın ve çok çalışmanın sonucu olduğunu vurgulayan Abdullah Karakuş, “AKKO olarak her zaman ‘Üretim gibi ciddi bir işi yapacaksak, üründe kusursuzluğu taahhüt eden her şeye yatırım yapmak gerekir’ felsefesini savunuyoruz” sözlerini kaydetti. AKKO’nun Türkiye’ye borçlu hissettiğini, bu borcu ödemek için Türkiye’nin ihracat payını artırma ve daha çok istihdam yaratma yolunda ilerlediklerini belirterek, yeni AKKO yatırımlarının da sinyalini verdi. Açılış AKKO Yönetim Kurulu ve protokol üyelerinin kurdele kesimi ile son buldu. 

AKKO ürünleri hakkında 

320 kişilik bir aile olan AKKO; Tornalama Takımları, Diş ve Kanal Açma Takımları, Delik Delme Takımları, Frezeleme Takımları ve Özel Takımları üretiyor. Türkiye, Japonya, Almanya, İsveç ve İsviçre menşeli son teknoloji tezgah ve ekipmanlarla desteklediği yıllık 400 bin adetlik üretim kapasitesi ile 8.000 adet standart ürün çeşidiyle hizmet veriyor. AKKO, Türkiye’deki tek yerli özel kesici uç üreticisidir. Çözüm ortaklarının üretim ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmek adına, geniş ürün yelpazesinin yanı sıra çözüm ortaklarının zamandan tasarruf etmesi için 300 bin adet ürünü de stoklarında bulunduruyor. Bugün 90 ülkede AKKO’nun kesici takımları metale şekil veriyor.