Akmakina 2021’de tüm markalarının satış birinciliklerini korudu. Firmanın 2022’deki hedefi, yükselişe devam etmek… Bu doğrultuda dönüşümü ve değişimi elde tutan Akmakina, bilhassa servis konusunda iddialı uygulamalarla karşımızda. Akmakina Genel Müdürü İsmail Akyüz, firmada ve temsil ettiği markalardaki yenilikleri paylaştı.

2021 yılı Akmakina için nasıl geçti?
Hem sanayimiz hem bizim için bereketliydi. Başarı dolu bir yılı geride bıraktık. Pandeminin etkileri, üretim ve tedarik sürecinde yaşanan aksamalar, lojistik sıkıntıları elbette herkese olduğu gibi bizi de etkiledi. Ancak bunlara rağmen tedarik planlarımızı organize ettik ve bunun karşılığını başarılı bir yılı geride bırakarak aldık. Temsil ettiğimiz her markadaki satış birinciliklerimizi bu yıl da koruduk. Hedefimiz: Her yıl biraz daha yükselerek, küresel gelişmeleri takip ederek büyümeye devam etmek.

Ön plana çıkan ürünler nelerdi? En çok hangi teknoloji satıldı?
Çok eksenli torna tezgahları, kayar otomatlar ve köprülü işleme merkezi, 2021 yılında en çok rağbet gören teknolojiler oldu. Akmakina olarak bizler de bu talepleri karşılayabilmek için stok planlamalarımızı yaptık. Ürünlerimizi muadillerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri performans ve kalitedir. Hyundai Wia’nın yeni serisi olan SE‘ler özellikle kompakt olmalarıyla dikkat çeker. Akmakina’yı diğer firmalardan ayıran en önemli özelliklerden biri ise servis ağıdır. Müşterilerimizin web sitesinden ve mobil uygulamamız üzerinden talep oluşturmalarına istinaden ekiplerimiz en hızlı şekilde geri dönüş ve servis yönlendirmesi yapmaktadır.

Servis hizmet kalitenizi yeni teknolojik uygulamalarla dönüştürdünüz. Bunlardan bahseder misiniz?
Servis departmanımız için 2021’de birçok yenilik yaptık, 2022’de de devam ettireceğiz. Yeni nesil lazer ölçüm cihazı yatırımı yaptık. Ayrıca yatırımını yeni yaptığımız uzaktan erişim sağlayan VR gözlük ile de müşterilerimize daha hızlı ve kolay hizmet sağlamayı hedeflemekteyiz. Temsilciliğini yaptığımız markalarımız da gelişen teknolojiyi takip etmektedir. Bu yıl Hanwha, Hi CPS adında bir program yaptı. Tek bir kontrol merkezinden makinaların verimliliğini ölçebiliyorlar.

Akmakina olarak 2022’deki hedefleriniz neler?
2022’deki hedefimiz, bir önceki yıldan daha da fazlasını başarmak. Bunu yapabileceğimize inanıyoruz. Elbette yine burada dünya çapında var olan; üretim, tedarik ve lojistik alanındaki aksamalar bizim de hedefimize ulaşmamızda önemli etkenler… Bu yıl da planlamalarımızı dikkatli bir şekilde yaparak yılı güzel bir şekilde geçireceğimize inanıyoruz. Temsilciliğini yaptığımız markalar da gelişen teknolojiye ve yeniliklere uyum sağlayabilmek için ürünlerini sürekli geliştiriyor.