TİAD’ın desteğiyle düzenlenen MAKTEK Konya, üretim teknolojilerinin coğrafyamızdaki bu yılki en büyük ve nitelikli buluşması olacak. Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü hem MAKTEK Konya’yı hem de sektöre getireceği kazanımları anlattı. 

Hafızaları tazelememizde fayda var. MAKTEK Konya nasıl doğdu? 

MAKTEK Avrasya Fuarı düzenlemeye başladığımız ilk günden itibaren sektöre önemli katkılar sağladı ve çok büyük başarılar elde etti. Bu başarıları sonucunda da MAKTEK Avrasya; sektörde, yurt içinde ve yurt dışında bilinen ve tercih edilen bir marka haline geldi. Konusunda ülkemizin ve dünyanın en önemli markalarının katıldığı büyük bir satış-pazarlama platformu olan MAKTEK Fuarı’nın İstanbul’un yanı sıra Anadolu sanayicilerinin de yatırım ve ticaret olanaklarına hizmet edebilmesi adına Anadolu’ya götürülmesi konusunda TİAD’la ortak bir karar aldık. Bu karar çerçevesinde de sektörün öncelikli illerinden olan ve fuar katılımcıları açısından büyük pazar teşkil eden İç Anadolu Bölgesi’nin üretim üssü Konya’da, MAKTEK Fuarı’nın yapılmasının büyük bir katma değer yaratacağı kanaatine vardık. Fuar, düzenlendiği ilk yıldan itibaren başta Konya olmak üzere Kayseri, Ankara gibi metal sanayi, savunma sanayi, tarım sanayi, havacılık ve uzay sanayisinde pazarın ihtiyaçlarını düşünerek, bölge yatırımlarına rehber niteliğinde önemli bir platform oldu. Her iki yılda bir hazırlanan MAKTEK Konya Fuarı Anadolu’nun aranılan ve takip edilen bir markası haline geldi. Bu başarılarının da aynı şekilde devam edeceği, bölge için dolayısı ile Türkiye ekonomisi için önemli bir katma değer yaratacağı konusunda hiç şüphemiz yok. 

Talaşlı imalat sektörü, MAKTEK Konya için gün sayıyor. Avrasya’nın ardından MAKTEK kalitesi ile kapılarını açacak bu büyük buluşmada katılımcı ve ziyaretçiyi neler bekliyor?

MAKTEK bugün kendi konusunda dünyada düzenlenen fuarlar arasında yerini almış durumda. Makine sektöründe faaliyet gösteren tüm sektör profesyonelleri MAKTEK Fuarı’nın kalitesi ve sektöre katkıları konusunda hemfikir durumda. 11-14 Ekim 2023 tarihleri arasında Türkiye’nin üretim merkezlerinden biri olan Konya’da gerçekleştireceğimiz MAKTEK Konya Fuarı da bu kalitenin Anadolu’da da sergilenen versiyonu olacak. Fuarda yeni ürün ve teknolojilerini doğru hedef kitleye direkt olarak anlatma fırsatı bulacak olan katılımcılarımız; sektördeki mevcut iş ağlarını güçlendirirken aynı zamanda yeni ticari fırsatlar da yakalama imkanı bulacak. Bu sektöre hizmet veren üretici, ham madde tedarikçisi, distribütör, toptancı gibi tüm profesyonellerin bir arada yer alacağı fuar; büyük bir sinerjinin odak noktası olacak. 

Fuarın geniş katılımcı profili sayesinde katılımcılarımızın ürün ve hizmetlerini bir arada tek çatı altında değerlendirme imkanı bulacak olan ziyaretçilerimiz de bu çeşitlilik sayesinde aradıklarını kolayca bulma fırsatı yakalayacak. MAKTEK Konya Fuarı, yalnızca ürün ve hizmetlerin sergilendiği bir platform değil aynı zamanda bir bilgi paylaşımı platformu. Ziyaretçilerimiz alanında uzman firma yetkilileri ile görüşerek sektördeki trendleri, yenilikleri de birebir işi yapandan öğrenecek. Sektör temsilcileri ile ürün ve hizmetler hakkında ikili iş görüşmeleri yapacak olan ziyaretçilerimiz aynı zamanda metal işleme, sac işleme, otomasyon, elektrik-elektronik alanlarında sergilenen ürünleri de test etme imkanı bulacak. 

MAKTEK Konya’nın Anadolu sanayisi için konumuna ve önemine değinebilir misiniz? 

Sanayi sektörü yatırımları için ideal bir şehir olan Konya, 9 organize sanayi bölgesi, 38 sanayi sitesi, 14 özel sanayi sitesi, 8,6 milyar m² büyüklüğünde toplam 149 bin 346 adet hazine arazisi, özel sanayi alanları ve Teknokent’te 49 yıllığına tahsis edilebilir arazilerinin yanında, Türkiye’nin kaynak makinelerinde, kompresörlerde, giyotin makas ve preslerde, motor yenileme makinelerinde, muhtelif matkaplarda ve benzeri metal işleme tezgâhlarında lider firmalarını barındırıyor.  

Metal işleme alanında Türkiye pazarının yüzde 45’ine sahip olan Konya, traktörlerde kullanılan parçaların yüzde 90’ını ve tarım makinalarında kullanılan parçaların yüzde 100’ünü üretebilmekte ve bu alanda Türkiye pazarının yüzde 65’ini elinde bulundurmaktadır. Otomotiv Yan Sanayi sektöründe birçok modelin yüzde 70’den fazla parça ve ekipmanı Konya’da üretilmektedir. Konya’da metal döküm sanayi sektöründe 450 firma yılda 250 bin ton kapasiteyle üretim yapmaktadır. Bu da Türkiye’deki metal döküm üretiminin yüzde 18’ini kapsamaktadır.

MAKTEK Konya Fuarı, ortaya çıkardığı yeni iş fırsatları potansiyeli ile Konya’nın bu güçlü konumunu daha da güçlendirecek bir ticaret platformu konumunda. Sektörün öncü firmalarının katılımcı olarak yer aldığı fuar, Konya’ya yalnızca Konya’dan değil Türkiye’nin İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa gibi önemli ticaret şehirlerinin yanı sıra yurt dışından da ziyaretçinin gelmesine vesile oluyor. Böylece bölgenin ekonomik gelişimine ve sürdürülebilirliğine hem ulusal hem de uluslararası anlamda katkı sağlıyor. 

Tabii ki bu önemli buluşmanın arkasında önemli bir STK var, TİAD’la işbirliğinize gelebilir miyiz? 

TİAD ve TÜYAP işbirliği, iki kurumun işbirliğinden ziyade kendi sektörlerinde lider konumdaki iki büyük gücün birleşmesi olarak nitelendirilebilir bizim için. 44 yıllık fuarcılık tecrübemiz süresince çok farklı sektörlerde birçok sivil toplum kuruluşu ile işbirliği yapma fırsatı bulduk ve bu işbirliklerimizin birçoğuna da devam ediyoruz. TİAD da bu sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğine en çok değer verdiğimiz ve işbirliğinden çok büyük kuvvet aldığımız STK’larımızın başında geliyor. 

Makine sektörünün birleştirici gücü olma özelliği ile TİAD, işbirliği dolayısı ile hem MAKTEK Avrasya hem de MAKTEK Konya fuarları için çok büyük bir değer bizlerin gözünde. Birlikte var etmenin anlamı çok büyük bizim için ama biz bugün geldiğimiz noktada makine fuarlarımızı TİAD ile birlikte devleştiriyoruz. Bu güç birliği ile daha büyük fuarlar, daha güçlü sektör ve daha sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarımızı devam ettirmek düşüncesindeyiz. 

Türkiye sanayisi için MAKTEK markalaşmış bir değer.  TİAD’ın çalışmalarının temelinde MAKTEK’in marka değerini daha da artırmak var. Tüyap’ın bu ortak amaç için bugünkü ve gelecek planları hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Daha önce de ifade ettiğim gibi MAKTEK artık rüştünü kanıtlamış bir marka konumunda. Tüyap olarak MAKTEK markası bizim için de oldukça kıymetli ve tüm çalışmalarımız bu markanın gücünü daha da artırmak yönünde. Ne mutlu ki bize bu çabalarımızda TİAD ve TÜYAP olarak hep ortak paydada buluşmayı ve hep MAKTEK yararına birleşmeyi başarıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada MAKTEK markası yurt içinde tüm sektör profesyonellerinin aklına kazınmış durumda. Bizler yurt içinde oturmuş olan güçlü marka algısını yurt dışında da aynı şekilde konumlandırmak için uğraşıyoruz. Yurt içindeki çalışmalarımız için harcadığımız eforun çok daha fazlasını yurt dışında da harcıyoruz ve fuarın tanıtımı için hem yurt içindeki ekiplerimiz hem de yurt dışı ofislerdeki ekiplerimiz ile tüm imkanlarımızı kullanıyoruz. Biz inanıyoruz ki önümüzdeki yıllarda MAKTEK uluslararası arenada yer edinmiş bir dünya markası olacak.