Steve Jobs’un “Küçük şeyleri unutulmaz kılmalıyız” felsefesi, Intel, Samsung ve TSMC gibi büyük elektronik üreticilerinin, ürettikleri küçük cihazlara ve baskılı devre kartlarına (PCB) daha fazla fonksiyonellik sığdırmasıyla her yıl doğruluğunu daha fazla kanıtlıyor. Ancak bu gelişme, üreticilerin küçük parçaları işlerken kalite ve verimlilik arasında bir denge kurması gerektiğinden mikro delik delme gibi uygulamalarda zorluklar ortaya çıkarıyor. Burada, talaşlı imalatta lider markalardan Sandvik Coromant’ın Global Ürün Yöneticisi James Thorpe, yeni CoroDrill® mikro matkap serisinin bu konuda nasıl yardımcı olabileceği hakkında bilgi veriyor. 

Küçük elektronik parçalara yönelik giderek artan ihtiyaç, çapı 3,00 mm’nin (0,118 inç) altında küçük deliklerin üretilmesini içeren mikro delik delme gibi prosesler de dahil olmak üzere üreticiler için gerçek zorluklar ortaya çıkarıyor. Mikro delik delme teknikleri, havacılık sanayi parçaları, hidrolik valfler, saat kutuları ve tıbbi cihazlardan cerrahi aletler, elektronik aksamlar, aktüatörler, sensörler, navigasyon sistemlerine kadar farklı parçaların üretiminde kullanılıyor. 

Ancak karşılaşılan zorluklar nelerdir? 

Özellikle, üreticilerden inkonel, paslanmaz çelik, seramik ve titanyum gibi işlemesi zor malzemelerden üretilmiş küçük, karmaşık parçaları işlemesi giderek daha fazla talep ediliyor. Bu malzemeleri uygun maliyet ile işlerken yüksek kalitenin korunması zor olabilir. Aslında, havacılık sanayi parçalarında kusursuz yüzey kaliteleri fiber optik rakorlar kadar önemlidir. 

Üreticilerin, büyüyen EMS pazarlarında rekabet edebilmek için en yüksek kalite kontrol seviyelerini korumaları ve ayrıca üretim proseslerinde aşırı hurda miktarı veya duruş süresine neden olabilecek sorunları azaltmaları gerekir. Üreticiler, rekabet gücünü korurken bu zorlukların üstesinden nasıl gelebilir? Bu soruya yüksek performanslı delik delme çözümleri yanıt verebilir.

Uzun ömürlü takımlar

Üreticiler, ISO M malzemelerden üretilenler gibi sert iş parçalarında işleme yaparken mikro matkapların yetersiz takım ömrü sergileyebileceğini fark etmiştir. Bu örneklerde, matkabın tasarımı, geometrisi ve kaplama tipi, performansını ve dayanıklılığını önemli ölçüde etkiliyordu.

Buna karşılık, Sandvik Coromant iki yeni mikro matkabı kullanıma sunmuştur: CoroDrill® 462 ile -XM geometrisi ve CoroDrill® 862 ile -GM geometrisi . Takımlar, tıp, havacılık, otomotiv, genel mühendislik, elektronik ve saat yapımı gibi küçük parçalarla uğraşan sektörlerde hassas delik delme uygulaması için idealdir. Bu mikro matkap serisi, tüm ISO malzemelerinde (P, M, K, S, O ve H) işleme uygulamasını desteklemek için kullanılabilir. Yeni geometriler, çok çeşitli kesme çapları ve uzunlukları sunuyor. 

Verim kalitesi

Sandvik Coromant takımlama uzmanları, büyük bir rakibe ait mikro matkap takımının performansını, -GM geometrili CoroDrill® 862’nin performansı ile karşılaştırdı. 

Her takım, bir ISO M 316L paslanmaz çelik iş parçasında kör delikler delmek amacıyla bir DMG Mori Seiki Milltap 700 tezgahında çalıştırıldı. Her örnekte aynı takım ayarı kullanıldı, 40 m/dak (vc) hız ve 0,04 (fn) mm/z ilerleme hızı ile 2,5 mm (Dc) kesme çapı.  Sonuçta, rakibe ait takım, takım ömrünü tamamlamadan önce 630 delik üretti. Bu sırada CoroDrill® 862, 1.260 delik üretti ve rakip matkaba kıyasla takım ömründe yüzde 100’ün üzerinde artış sağladı.