Türkiye sanayisi geliştikçe doğan yeni üretim ihtiyaçları doğrultusunda, hıza elverişli ve dayanıklılığı yüksek takımlara rağbet her geçen gün artıyor. Dormer Pramet Satış Müdürü Alper Çokyüksel markasının ihtiyaçlar karşısındaki çözümlerini anlattı. 

Markanız hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Dormer ve Pramet Kesici Takımlar, iki ayrı kolda yer alan markalar olarak, 150 yılı aşkın bir birikime sahip. 2014 yılında Sandvik grup çatısı altında yanlarına Safety, Impero, Precision Twist Drill, Union Butterfield gibi şirketleri de alarak birleştiler ve talaş imalat ile ilgili hemen her tip kesici takımı kataloğunda barındıran Dormer Pramet markası haline geldiler. Çekya, Hindistan ve Brezilya’da üç ana üretim ile Amerika ve Avrupa’daki iki dağıtım merkezinin yanı sıra yirmi satış birimi ile yüzden fazla ülkede hizmet vermekteyiz.

2023’te nelere odaklandınız, 2024’te odak noktanız neler olacak? 

Dormer Pramet olarak Türkiye’deki varlığımız henüz çok yeni. 2016 yılının ortalarında başladığımız faaliyetlerimizi pandeminin duraklattığı süreçten sonra tekrar hızlandırmaya başladık. Biz, global stratejimiz gereği büyük çoğunlukla son kullanıcıya ulaşmak için bayiler başta olmak üzere farklı satış kanallarını kullanan bir markayız. 2023 yılına kadar bayi ağımızı kurmaya ve güçlendirmeye odaklanmıştık. Bize bugünlere kadar büyük bir özveriyle destek olan değerli iş ortaklarımız için daha fazlasını yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktadan hareketle 2023 yılında Dormet Pramet Türkiye ekibini sayısal olarak güçlendirmeye odaklandık. Hem müşteri hizmetleri hem de uygulama uzmanları işe alımlarını başlattık ve bu süreç dinamik bir şekilde devam edecek.

Ön plana çıkan ürünler neler oldu? En çok hangi teknoloji satıldı?

Dormer Pramet, talaşlı imalata çok geniş bir ürün yelpazesiyle hitap ediyor. Her pazarın kendine has dinamikleri olması sebebiyle global ve yerel ölçekte öne çıkan ürünler farklılaşabiliyor. Türkiye pazarında satış rakamlarımıza baktığımızda tornalama takımları, takma uçlu frezeleme takımları ile HSS matkap ve kılavuzların birbirine yakın seyrettiğiniz görüyoruz. Her üç grubu da ayrı ayrı inceleyip ürün ailelerine indirgediğimiz vakit karşımıza çıkan sonuç aslında Türkiye talaşlı imalat endüstrisindeki gelişimin cevabı niteliğinde. Bu üç grupta da en çok sattığımız ürünler hep üretkenliği artırmaya yönelik yüksek kesme hızlarına dayanıklı tornalama uçları, yüksek hızlı ilerleme sağlayan takma uçlu frezeleme takımları ile hem hız artıran hem de delme operasyonu başı maliyetleri düşüren HSS matkap ve kılavuz modelleri oldu.

2023’te en gözde modelleriniz ne oldu? Hangi sektörlere hitap ediyor ve farklı kılan özellikleri neler? 

Bu sene Mart ayında yaptığımız 2023.1 lansmanında T9415 tornalama insertlerimizi tanıttık. Yüksek hızlara çıkabilen, birçok darbeli kesime de dayanabilen, sert ve hemen her türlü çelik için uygun olan bu CVD kaplamalı insertin üretkenliğini arttırmak isteyen her kullanıcın gözdesi olacağını biliyorduk ve ulaşabildiğimiz her torna tezgahında bunu yakından gözlemledik. Öte yandan kalıpçılık sektöründe her geçen gün daha çok yayılan BNGX10 başta olmak üzere yüksek ilerlemeli freze uçlarımız ve özellikle Ankara bölgesinde piyasa çok hızlı giriş yapan GL kesme ve kanal uçlarımızı da en ön sıralara yazabiliriz.

Globalde ya da bizim pazarımızda yeni aksiyonlarınız olacak mı? 

Dormer Pramet her ne kadar altyapısı çok uzun geçmişe dayansa da aslında marka olarak henüz çok genç ve en tepe yönetimden üretim kadrolarına kadar çok uluslu bir organizasyona sahip. Hepimizi çok etkileyen pandemi sürecinden kendimize uygun dersleri çıkarıp sanal ofise geçtik. Artık yaklaşık 2.000 kişi aynı ofisteymişiz gibi çalışıyoruz, hem de saat farklarından dolayı 24 saat boyunca sürekli birilerinin çalıştığı bir ofis. Doğal olarak bu genç ve küresel organizasyonun pazar bilgisi, bu bilgiyi paylaşması; yeni fikirler üretip hayata geçirmesi oldukça dinamik bir yapı sağlıyor. Küresel hedeflerimiz arasında odaklanmayı hedeflediğimiz yeni segmentler ve buna paralel Ar-Ge departmanından yılda iki defa yeni ürün lansmanları devam edecek. Türkiye’de ise son kullanıcıların ürünlerimize daha kolay ve ekonomik bir şekilde ulaşmasını sağlamak ve onlara üretkenliklerini arttırmak için tezgah başında daha çok yardımcı olabilmek 2024 yılında ana hedefimiz olacak.