Talaşlı İmalat Sanayi’nde önemli bir güce sahip olan GNC Makina bünyesinde kurulan GNC Akademi üretim sektörüne nitelikli insan kaynağı kazandırma çalışmalarına devam ediyor. CNC operatörlerinin mesleki yeteneklerini artırmak amacıyla düzenlenen eğitim çalışmaları sektörde ilgiyle karşılanıyor. Bu kapsamda İSO ve Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullar ile iş birliği yapan GNC Akademi, ilk çalıştayını Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğretmenleri ile gerçekleştirdi.

GNC Makina’nın, Kurumsal Sosyal Sorumluluk kapsamında özverili çalışmalarla hayata geçirdiği projenin adı ‘Gelecek Nesillere Cesaret’. Gelişen teknolojilerin getirdiği yeni üretim modellerine uyumun anahtarının yetişmiş insan gücü ve bu teknolojiye uygun insan kaynağı olduğunun bilinciyle hareket eden GNC Makina, üretim sektöründeki kalifiye eleman ihtiyacını gidermeye yönelik kolları sıvadı.  

GNC Makina, eğitimin temelden başlaması gerektiğine inanıyor ve sistemi temelden güçlendirmek anlayışıyla önce eğitmenleri eğitiyor. Mesleki eğitimde bilgi ve deneyim eksikliği yaşayan meslek lisesi öğrencilerinin eğitimine katkıda bulunmayı hedefleyen GNC Makina, hem öğrencileri hem de velileri bilinçlendirmeye çalışıyor. 

Geleceğin CNC operatörlerini yetiştiren meslek liselerinin torna tesviye alanında branş dersi veren İSO’nun ve MEB’e bağlı okulların da desteğini alan GNC Akademi, Mesleki Teknik Anadolu Liseleriyle bir program dâhilinde ortak çalışmalar yürütüyor. 

Önümüzde kat edeceğimiz uzun bir yol var

GNC Makina Genel Müdürü Emre Seçkin, “Doğru iş gücü profilinin sektöre yönelimini sağlamak” amacıyla bu projeyi hayata geçirmek istediklerini söyledi. Seçkin, “Ülkemizde katma değeri yüksek üretim yapılması için üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Sektöre nitelikli eleman yetiştirmek, teknolojik yatırım ve kapasite kullanım düzeyindeki verimliliği artırmak ve otomotivden medikale savunma sanayinden havacılığa kadar  tüm sektörlerin ortağı olmak istiyoruz” dedi. 

GNC Akademi tarafından hem öğretmenlerin hem öğrencilerin mesleki algı, bilgi ve sektör deneyimlerini tazelemek ve artırmak hedefiyle gerçekleştirilen “Vizyoner Mesleki Eğitim Çalıştayı”, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğretim Görevlileri’nin katılımıyla 11 Haziran Cumartesi günü gerçekleşti. Tam gün süren çalıştayda; mesleki eğitimde okulların imkanları çerçevesinde öğretmen ve öğrencilerin güncel teknolojik bilgi ve deneyim ihtiyaçları tespit edildi.

GNC Akademi Müdürü Soley Agakay, “Talaşlı imalat sektörünün en büyük ihtiyaç noktası; yetişmiş nitelikli operatördür. Biz de bu ihtiyaca yönelik kök sebepleri tespit ederek çözüm üretmeye başladık. Öğretmenden öğrenciye, öğrenciden ailesine kadar uzanan farkındalık ve bilinçlendirme aksiyonlarını sosyal sorumluluk kapsamında ele alarak; makina eğitimi alan ve bu alandan mezun olan çalışan adaylarının kendi mesleklerinde başarılı olmaları için elimizden gelen tüm desteği sağlamaya hazırız.” dedi. 

GNC Akademi çatısı altında, moderatörlüğünü Çiğli 75. Yıl Metal Makine Teknolojisi Öğretmeni Gürol Değirmencioğlu’nun yaptığı çalıştaya, İstanbul’dan 8 makine teknik öğretmeni, İSO MEİP’ten Çağla Altıntaş, GNC Akademi Müdürü Soley Agakay ve GNC Makina Teknik Servis Takım Lideri İbrahim Mutlu katkı sağladı.