GNC Makina ileriye dönük hedefleri için atağa geçti. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Çetinkaya, GNC Makina’nın güncel faaliyetlerine ilişkin bilgi verirken, Türkiye sanayisine iyi gelecek bir yatırımın da müjdesini verdi. Victor’un önemli modelleri, 2023’te Türkiye’de üretilecek… 

GNC Makina yoğun bir yıl geçirdi… Geriye dönüp baktığınızda 2022’yi nasıl görüyorsunuz? GNC Makina’nın yıl içindeki etkinliklerini özetleyebilir misiniz? 

2022 yılının başında, Yönetim Kurulumuzun belirlediği stratejik odaklarımız ve buna bağlı bütçe hedeflerimizi doğru planlayan profesyonellerimiz ile birlikte, geride bıraktığımız 10 aylık süre için hedeflerimizin tamamını tutturduğumuzu memnuniyetle söyleyebilirim. Daha önce başlattığımız yatırım çalışmalarımıza devam ettiğimiz bir süreçten geçiyoruz. Satış Sonrası Hizmetler alanında çözümlemeleri hızlandıracak dijital alandaki yeniliklerimizi devreye aldık. GNC Makina’nın ileriye dönük hedefleri için atağa geçtiği bir yıl oldu diyebilirim.

Büyük bir yatırım yaptınız ve üretim için düğmeye bastınız. Bu süreci anlatabilir misiniz? Fikir nasıl doğdu ve gelişti? Bu fikri öne attığınızda markanız nasıl dönüş yaptı?   

GNC Makina bildiğiniz üzere çok genç ve dinamik bir marka. Sektöre 2010 yılında girdiğimizde Victor markasının ülkemiz üretimi için öneminin farkındaydık. Ve 2013 yılında markanın temsilciliğini yapmaya başladık. Temsilciliğini de dünyadaki diğer temsilcilerden daha başarılı bir şekilde devam ettirdik. Tabii ki bu işbirliklerinde verilen sözleri tutma ve güven çok önemli. Biz çalışma politikalarımızla bunu fazlasıyla kanıtladık. Hatta dünyadaki tüm Victor temsilcileri arasında ilk sırada yer aldık. 

Victor ile temaslarımız sürekli devam etti. Biz onları her yıl belli aralıklarla ziyaret etmeyi sürdürdük. Victor yetkililerini ülkemize davet ederek hem GNC Makina’yı hem faaliyetlerimizi kendilerine tanıttık. 

Teklif Victor’a bizlerden gitti. Bu yatırım teklifi firma yetkililerini de oldukça heyecanlandırdı. Ortak yatırım için 2022 yılının ekim ayında başladığımız fizibilite çalışmalarımız her iki tarafın ziyaretleriyle devam etti. Son aşamayı ve imza sürecini Eylül ayında 

gerçekleşen MAKTEK Fuarı’nda tamamladık.  Bu yatırımla ilk etapta Victor’un ülkemizde en çok tercih edilen üç farklı modelini burada üretmeyi planlıyoruz. Yüzde 50 ortaklıkla sürdüreceğimiz bu üretim tesisi için şu an fabrikamızı nerede konumlandıracağımız ile ilgili çalışmalarımızda sona yaklaştık. İnşa edeceğimiz çevre dostu akıllı fabrika ile hem yerli üretim yapacağız hem istihdam sağlayacağız hem de ihracata yönelik pazarımızı büyüteceğiz.  

2023 hedeflerinizden bahsedelim… GNC, 2023’te neler yapacak? Yeni markalar alacak mı? Ana hatlarıyla baktığınızda siz 2023’te ne yapmak istiyorsunuz? Satış rekoru kırmak mı, çok para kazanmak mı, kurum kültürünüzü geliştirmek mi veya teknoloji-çözüm ile değer yaratmak mı? Yoksa bunların hepsi mi? 

Bunların hepsi diyerek söze başlayayım ve 2023 planlarımızı anlatayım. 2023 yılı ilk faaliyetlerimizden biri ilki Eylül ayında gerçekleşen MAKTEK Fuarı’nda da lansmanını yaptığımız, Victor NP20 Torna Tezgahına entegre Gantry tipi sergilediğimiz robotumuz… Yine otomasyon sistemlerine yönelik başlattığımız yatırımlarımız devam edecek. 

2023’te hayata geçireceğimiz en önemli yatırımlarımızdan bir diğeri tabii ki yerli üretim olacak. Bir önceki yatırım sorunuzda yanıtladığımız gibi Victor Taichung firması ile Türkiye’de ortak yatırımı 2023’te devreye sokmayı hedefliyoruz. 

Tüm bu yatırımlara ek olarak GNC Mühendislik adıyla bir mühendislik firması oluşturuyoruz. Üretim yapmak isteyen firma sahipleri bizlere üretmek istedikleri parçayı, kaç adet üretmek istediklerini, ne kadar sürede bu üretimi yapmak istediklerini söyleyecekler. GNC Mühendislikteki profesyonel ekibimizin söz konusu üretim için önemli olan hassasiyet tolerans aralığını, o parça için en uygun olan makineyi, kalıp, fikstür, takımlandırma, zaman çalışmalarını, üretim süreçlerinin planlamasını yapacağı projelendirme firması olacak. Özetle bu firma ile üreticilerin verimliliklerini arttırmaya odaklanacağız. Bu çalışmamızı çok önemsiyoruz çünkü bunun gelecekte sektördeki tüm firmaların dönüşmesi gereken bir uygulama olarak görüyoruz. 

Önümüzdeki dönem yapmayı planladığımız bir diğer projemiz de bir ihracat şirketi kurmak. Bu alanda bir yapılanmaya gidiyoruz. Böylece ülkemizin son dönemde elde etmiş olduğu avantajlarla, teknik ve endüstriyel anlamda hem makine ve ekipmanlarla hem de benzer ürünlerle yurt dışına ihraç etme imkânımız olacak. Böylece 2023 yılı hedeflerimizde yer alan ihracattaki pazar payımızı artırmak için somut ve büyük bir adım atmış olacağız.  

Başka bir yeniliğimiz de ‘Makine Kiralama’ işi olacak. Buradakiamacımız fark yaratacak bir sahiplendirme seçeneği sunmak. Böyle bir opsiyonla müşteriler bütçe planlamalarını yaparken makine satın almak yerine yeni bir alternatife sahip olacaklar. Proje için bu hizmeti talep eden müşterimiz ile birlikte bir kiralama sözleşmesi hazırlayacağız. Müşterinin ihtiyaç duyduğu süreye göre kiralama operasyonu 12 aydan, 60 aya kadar yapılabilecek. Süre bittiğinde müşterinin isteğine göre isterse kiralama süresini uzatabilecek ya da makineyi satın almak isterse sözleşme süresinin başında belirlenen fiyattan makinayı satın alabilecek. 

Ayrıca müşterilerimize sunduğumuz diğer bir alternatif ise üretim süreci tamamlanmış ve artık o makinaya ihtiyacı olmayacak ise sözleşme süresi sonunda makinayı iade edebilecek. Böylelikle yeni bir sahiplendirme sistemini devreye alarak, müşterilerimiz için ülkemizde değişen ekonomik koşulların risklerini minimize etmiş olacağız. Bu hizmetimizi önümüzdeki üç yıl içinde GNC Makina bünyesinden çıkararak, bağımsız, üretimde ihtiyaç duyulan her türlü makine ve ekipmanın kiralanabileceği ayrı bir şirket haline getirmek de planlarımız arasında. 

2023 yılında entelektüel sermayemizi artırma hedefiyle çıktığımız yola geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi devam ediyoruz. İç eğitimlerimiz devam edecek. Buna ek olarak iş süreçlerini iyileştirme departmanımızı aktif hale getirerek şirket içi bir ‘Gelişim Merkezi’ kuracağız. Süreç haritalandırması ile alanında çalışan tüm personelimizin gelişimini sağlamaya devam edeceğiz. 

Akademideki çalışmalarınızın sürecinden bahsedebilir misiniz? 

GNC Akademi çok önemsediğimiz projelerimizden. Geçtiğimiz yıl çalışmalarına başladığımız GNC Akademi’yi önümüzdeki yıldan itibaren daha aktif hale getirmeyi planlıyoruz. Akademi için çalışan sayımızı artıracağız. Bu projemiz hem sosyal sorumluluk alanında önemli bulduğumuz hem de tüm müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu yetersiz yetkin eleman sayısını artırmaya yönelik.

Sektörün en büyük sorunlarından nitelikli personel yetersizliği..Böyle maliyetli, üretimin en büyük gücü olan makinaların da işi bilen kalifiye kişiler tarafından yönetilmesi gerekiyor. Sektörün nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasıyla ilgili ciddi çalışmalar yapılması gerektiğinin bilinciyle hareket ediyoruz. Çünkü bu sorun şu an odakta olması gereken bir konu. Özel sektörün nitelikli personel yetiştirebilen akademilere ve eğitim kurumlarına çok ihtiyaç var.  

Bizler de Akademi’miz ve yapmayı planladığımız eğitim çalışmaları ile ihtiyacı olan müşterilerimize yetkin personel sağlama konusunda hizmet vereceğimiz böyle bir proje tasarlamış olmaktan memnunuz.