İhsan Koçak’ın geçmişi neredeyse 100 yıllık ticari temellere dayanıyor. Firmanın uzun süredir temsil ettiği, Japonya’nın dev üretim teknolojisi markası OKK ile ilgili merak ettiklerimizi, İhsan Koçak Satış ve Pazarlama Yönetmeni Mevlüt Işık yanıtladı. 

İhsan Koçak ve OKK’den bahsedecek olsanız neler söylerdiniz? 

İhsan Koçak Makine Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, asırlık ticaret tecrübesiyle ülkemizde hizmet veriyor. Üretim teknolojileri denilen takım tezgahları söz konusu olduğunda, hatırı sayılır firmalardan biriyiz. OKK, Türk imalat sanayisinde kendisine yer edinmiş Japon markalarından biri. Marka 21. Yüzyıl başlarından itibaren makinelerini dünyaya satmaya başladı. İhsan Koçak da OKK markasının resmi Türkiye distribütörlüğünü üstlendi. 

Uzun zamandır Japon menşeli OKK’yi Türkiye’de temsil ediyorsunuz. İhsan Koçak olarak bu markaya ve Türk pazarına sunduklarına istinaden neler söyleyebilirsiniz?

OKK köklü bir marka… Yüzyılı aşkın süredir makine imalat sektöründe yer alıyor. İlkelerinden asla taviz vermemek, firmanın en önemli özelliği… Sağlamlık ve hassasiyet, sadece teknolojilerine yansımamış; bu kavramlar OKK’nin tüccarlıkta da benimsediği marka değerleri oldu. Biz de İhsan Koçak olarak aynı değerleri benimsediğimizden temsil ettiğimiz marka ile bütünleştiğimizi hissediyoruz. 

OKK’yi muadili teknolojilerden ayrıcalıklı kılan faktörler var mı?

OKK, üretiminde son teknolojik ürünler kullanıp kendini sürekli yenilemektedir. Kullanım kolaylığının yanı sıra operatörlere kullanım kolaylığı gibi konfor alanları da sunuyor. OKK marka makinelerimiz ağır hizmet tipi kesim için yüksek rijitliğe sahiptir. 5 eksenli işleme merkezleri, yatay işleme merkezleri ve dikey işleme merkezleri başlıca ürünleridir. Büyük iş parçalarının hassas işlenmesinde tercih sebebidir. Geleneksel makinelere kıyasla iki kat hız, rijitlik, güvenilirlik, dayanıklılık vb. özellikler; OKK’de standarttır. Demir ve döküm malzemeleri gibi kesilmesi zor malzemeler de dahil olmak üzere çok çeşitli malzemelerin yüksek hızda ve yüksek doğrulukla işlenmesini sağlar.

En gözde modeli ve bu modelin ayrıcalıklı özellikleri nelerdir?

OKK HM6300 Yatay İşleme Merkezi ultra hassas ve ultra hızlı. Havacılık, uzay ve otomotiv sanayi için “güçlü yardımcılar” olarak tanımlıyoruz. X Eksen Hareketi: 1.050mm, Y Eksen Hareketi : 900mm, Z Eksen Hareketi : 1.030mm  / Tabla Ölçüsü : 630mm*630mm ve Eksen Hızları: X/Z =75m/min Y=54m/min’dir.