Endüstriyel üretime değer katmak için yola çıkan Tezmaksan Robot Teknolojileri; kullanıcısının üretim maliyetini düşürerek, yüksek karlılık ve üst düzey verimliliğe odaklanmış durumda. Yenilikçi yaklaşım, üretim kabiliyeti, çağın ihtiyaçlarına yönelik manevraları ve sürekli gelişen Ar-Ge yetenekleriyle sektörde öncü olma vizyonunu sürdüren Tezmaksan Robot Teknolojileri’nin Genel Müdürü Serhat Volkan Yılmaz TT Magazin Dergisi’nin sorularını yanıtladı.

CubeBOX’ın çıkış hikayesini biliyoruz. Konumuz ihracat… 2023’te hangi ülkelere gitti ve dolar bazında satış hacminden bahsedebilir misiniz?  

CubeBOX modellerimiz ile 2023 yılında toplam 36 ülkeye ulaştık ve 2 milyon dolarlık ihracat yaptık.

2023’e adım atarken CubeBOX’ın ihracat hedefi neydi, bu hedeflerin tutturulduğunu söyleyebilir miyiz?  

Hedefimiz 30’un üzerinde ülkeye ihracat yapmaktı. Evet, hedefler tuttu ve hatta geçtik bile… Şu an 36 ülkedeyiz.

2024 yılının CubeBOX ihracat hedeflerinden bahsedecek olursak rotanızda hangi ülkeler olacağını ve yeni hedef pazarlarınızı anlatabilir misiniz? 

Doğru firma ve doğru insanlar ile uzun dönemli iş birliktelikleri bizim için çok önemli. Dolayısıyla şirketimizin kültürüne ve iş yapış modellerine uygun firmaları bulmaya çalışıyoruz. Salt bayi sayısını kontrolsüz artırma gibi bir hedefimiz yok. Değerlendirmelerimizin ardından 2024 yılında kuvvetle muhtemel Tezmaksan bayisi olmak isteyen firmalar arasından seçeceğimiz uygun firmalar ile 40 ya da daha fazla ülkede bayiliğimiz olacağını tahmin ediyoruz.

Geçen sene başlattığımız çalışmaların devamı olarak Uzakdoğu pazarında daha etkin olmak, 2024 yılı hedeflerimizin başında geliyor. Şu an Hindistan, Tayvan, Tayland, Singapur vs. ülkelerde bayiliklerimiz mevcut. Ancak sahip olduğumuz teknoloji ve sunduğumuz çözümlere henüz çok aşina olmadıklarını söyleyebilirim. Dolayısıyla özellikle direkt katılımcısı olduğumuz ve bayilerimizin de katılımcı olduğu fuarlar vasıtasıyla markamızı tanıtma ve tutundurma faaliyetlerine ehemmiyet veriyoruz.

MAKTEK Avrasya 2024’ün CubeBOX yatırımlarında ihracat hedeflerinize katkıda bulunacağını öngörüyor musunuz? 

MAKTEK Avrasya, uluslararası düzeyde ve ülkemizde sektörün en büyük fuarı. Bu bilinçle Tezmaksan olarak yerli-yabancı ziyaretçilere ve müşterilerimize, mevcut ürünlerimizin lansmanını yapacağımız; yeni ürün ve çözümlerimizi onların beğenilerine sunacağımız ve çok ciddi ihtimam gösterdiğimiz bir etkinlik. 

Bu sebeple Tezmaksan olarak 1.440 m2’lik bir stantta, gençlerimizin dikkatini çekecek, hiç de sandıkları gibi sıkıcı olmayan, iş yaparken eğlenilebileceğini de gösteren birçok sunum planımız var. Keza yurtdışından birçok misafirimiz de bu sayede; ürün, çözüm ve kabiliyetlerimizi görebilecek. Türkiye’deki üreticilerin Tezmaksan’a olan güvenini ve Tezmaksan’ın piyasadaki gücünü, yurtdışından gelecek gerek distribütörlerimize gerek son kullanıcılarımıza göstermek; pek tabii küresel pazardaki hedeflerimize olumlu yansıyacak.

Tezmaksan’ın rekabetinin yoğun olduğu küresel pazarda hangi yenilikleri ve özellikleriyle fark yaracağına inanıyorsunuz?  

Öncelikle kendi mühendislerimiz tarafından yazılan, kullanıcı dostu RoboCAM+ yazılımımız bizi ayrıcalıklı kılıyor. Hızlı teslimat ve hızlı kurulum, teknik ekibimizin bilgi birikimi oldukça beğeni topluyor. Uzaktan ya da yerinde fark etmez, “anında teknik destek” kaslarımız bizi rakiplerimizin önüne geçiriyor. Tezmaksan, müthiş enerjik bir kadro ve ürüne inanan bir ekiple tüm dünyaya CubeBOX adını duyurmayı hedefliyor ve emin adımlarla ilerliyoruz.

Her fuarda birden fazla yeni ürün sergiliyoruz. Bu hem Ar-Ge gücümüzü hem üretim kabiliyetlerimizi ve hem de sanayicilerin rekabetçi kalabilmeleri adına ihtiyacı olan problemlere getirdiğimiz çözümlerdeki dinamizmin bir göstergesi. Rekabetin her geçen gün arttığı ve koşulların zorlaştığı yeni endüstride; dijital, dinamik, çevik ve esneklik kabiliyetlerine sahip olmak çok kıymetli. Bu kabiliyetimiz uluslararası imalatçıların bizi seçmesine neden oluyor. 

Bilhassa Avrupa’nın “Made in Türkiye” robotlarına nasıl baktıklarını konuşabilir miyiz? “40 yıllık üretim teknolojileri tedarikçisi Tezmaksan olarak robot ürettik ve ihracatta yol aldık” dediğinizde Avrupa’nın yaklaşımını nasıl gözlemlediniz?  

Avrupa yavaş yavaş alışıyor. Daha gidecek çok yolumuz var. Onlara Türkiye’nin teknoloji üretebildiğini gösterdik, şimdi sıra sürdürülebilir biçimde devam etmekte…