Kesici takım ve takımlama sistemleri uzmanı Sandvik Coromant seramik değiştirilebilir frezeleme başlıkları serisini genişletiyor ve nikel bazlı alaşımlarda performansı optimize etmek için yeni bir seramik kalitesi sunuyor. En yeni sert lehimlenmiş seramik CoroMill® 316, standart karbür frezeleme takımlarına göre ISO S malzemelerin kaba talaş işlenmesinde daha verimli bir yöntem sunuyor.

Nikel bazlı alaşımlardan üretilen havacılık endüstrisi parçaları yaygınlaştıkça optimize edilmiş kesici takımlara olan talep büyüyor. Bu düşünceyle Sandvik Coromant, nikel alaşımlı uçak motor parçalarının kenar ve yüzey frezelemesi için ideal iki yenilikçi çözüm geliştirdi.

“En yeni CoroMill® 316 seramik yapısı, geleneksel yekpare karbür takımlara kıyasla daha farklı bir kesme işlemi sağlıyor,” diyor Sandvik Coromant Yekpare Parmak Frezeler Global Müdürü Tiziana Pro. Ve şunları ekliyor: “Benzersiz S1KU kalitemiz, nikel alaşımlarının üstün işlemesi için özel olarak tasarlanmıştır ve tok bir kesme kenarı sağlayan negatif geometri tarafından destekleniyor. Aslında, kesme ağızlı geometri, yüksek verimli kenar frezeleme işlemleri sağlarken, dört kesme ağızlı geometri ise yüzey frezelemeyi destekliyor. CoroMill® 316 ulaşılması zor uygulamalar için veya ekstra esneklik arayışındaysanız değiştirilebilir başlık sistemi sayesinde mükemmel bir takımdır.”

Seramik takımlar, ısıl dirençli süper alaşımların (HRSA’lar) frezelenmesine bağlı olarak oluşan yüksek ısılarda sertliklerini korurlar. Sonuç olarak, yekpare karbür takımlar ile karşılaştırıldığında 20 ila 30 kat daha fazla hız elde edilebilir, bu da yüksek verimlilik için önemli bir potansiyel sağlar. Yeni D16–25 mm arasındaki daha büyük çap ile konvansiyonel işleme tezgahları ile de bu yüksek kesme hızlarına ulaşılması mümkün olacak (n=10000–18000 dev/dak.)

Yeni parmak frezeler, kenar ve yüzey frezeleme işlemlerinin yanı sıra cep frezeleme, helisel interpolasyon, açılı frezeleme ve slot frezeleme için de kullanılabilir. CoroMill® 316 şirketin karbür kesici takımlar serisindeki Sandvik Coromant Optimize Edilmiş Çözümler teklifinin bir parçasıdır.