Search Consultancy tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre yetenek açığı imalat sektörünü diğer tüm sektörlere kıyasla daha fazla etkilemektedir ve işletmelerin yüzde 85’i kalifiye işçi eksikliğinden kaynaklanan baskıyı hissetmektedir. Sandvik Coromant Center gibi tesisler, fark yaratmayı ve dünya genelindeki mühendisler için özel eğitimler vermeyi amaçlamaktadır. Ancak pandemi nedeniyle sürekli eğitimlere ara verildiğinden şimdi sektör bu açığı kapatmak zorunda kalmıştır. Sandvik Coromant Center’ların Global Yöneticisi Daniel Strandell, Sandvik Coromant’ın çalışanların yeteneklerinin geliştirilmesinde nasıl yardımcı olduğuna ilişkin bilgiler vermektedir.

Sandvik Coromant, müşterilerini genel talaşlı imalat yetenekleri konusunda eğitmeye ve kuruluşun en yeni işleme teknolojilerini sergilemeye adanmış dünya genelinde bulunan Sandvik Coromant Center’ları ile küresel alanda iz bırakmaktadır. Coromant Center’larda müşteriler, Sandvik Coromant ürünlerinin ve işleme tekniklerinin sergilendiği eğitimlere, sunumlara ve uygulama gösterimlerine katılabilir. Kesici takım sanayisinde uygulama merkezlerini açan ilk şirket olmakla beraber şu anda Avrupa, Amerika ve Asya’da Sandvik Coromant Center’ları bulunmaktadır.

Bununla birlikte, pandemi sırasında Kovid-19 kısıtlamaları, birçok üretim tesisini, kapılarını geniş kitlelere kapatmaya zorladı ve saha ziyaretleri durma noktasına geldi. Sonuç olarak, sektörde çalışan mühendisler 18 aydan fazla süren bir dönem boyunca eğitim ve öğrenimden uzak kalmıştır. Peki, açığı nasıl kapatacağız?

Çevrimiçine geçiş
Yetenek açığı uzun yıllardır endişe kaynağı olmuştur, ancak pandemi sonrasında sektördeki birçok işletmede giderek artan bir şekilde görülmektedir. Aslında, yakın tarihli McKinsey araştırmasına katılanların yüzde 58’i şirketlerinin işgücünde yaşanan yetenek açığının kapatılmasının pandemi sonrasında daha da yüksek bir öncelik haline geldiğini söylemektedir.

Mühendislere derinlemesine uygulamalı eğitim sunulmasında Sandvik Coromant Center’lar gibi tesislerin önemi artmıştır ve işletmeler bu eğitimleri daha sonra kendi operasyonlarında da kullanabilir. Bununla birlikte, center’lar ziyaretçilere kapalıyken, Sandvik Coromant müşterilerine mümkün olduğunca destek vermeye çalıştı. İletişimde kalmanın tek yolu çevrimiçine geçiş sağlamaktı ve şirket, web semineri serileri, ürüne özel eğitim oturumları ve video konferans üzerinden yayınlanan canlı ürün gösterimleri aracılığıyla müşterileri ile iletişimini sürdürdü.

Örneğin, sanal oturumlar içinde Ocak 2021’de başlayan ve aylık olarak yayınlanan karbür takımları uygulama oturumları serisi bulunuyordu. Çevrimiçi oturumlar, delme ve frezeleme uygulamalarından otomotiv sektöründe kullanılan parçalarda alüminyum işleme ve kompozit malzemelerde işleme gibi daha özel uygulamalara kadar önemli talaşlı imalat alanlarını kapsar ve bunların tümü, kurum içi eğitim eksiği bulunanlara temel uygulama bilgilerini sağlamayı amaçlar.

Açığın kapatılması
Sandvik Coromant, eğitime yatırım yapmak istemelerinin temel nedenlerinden birinin yetenek açığı olduğunu söyleyen birçok müşteriyle çalışmıştır. Search Consultancy firmasının bu konuda gerçekleştirdiği araştırmalara göre katılımcıların yüzde 40’ı, vasıflı çalışan eksikliğinin yetenek açığına katkıda bulunan ana faktör olduğuna inanmaktadır.

Mevcut işgücünün yeteneklerine yatırım yapılması çok önemlidir, ancak sektör yatırım yaparken gelecek nesil mühendisleri de düşünmelidir. 2020 yılında “EngineeringUK” tarafından hazırlanan raporda yaşları 11 ila 19 arasında değişen gençlerin neredeyse yüzde 50’sinin mühendislerin ne yaptığı hakkında “çok az şey” bildiği veya “neredeyse hiçbir şey” bilmediği ortaya konulmuştur.

Bunun yanında pandemi, insanların kariyer planlarını da etkilemiştir. BAE Systems İngiltere’de araştırmaya katılan 16-24 yaş arası gençlerin yüzde 40’ından fazlasının pandemi bitene kadar kariyer planlarını askıya aldığını tespit etmiştir.

Geleceğin mühendislerini desteklemek…
Sandvik Coromant, geleceğin mühendislerini desteklemek amacıyla öğrencileri genel talaşlı imalat teknolojileri konusunda eğitmek üzere okullar ve üniversitelerle etkin bir şekilde çalışmaktadır. Örneğin şirket, bir öğrenci yarışması için yarış arabalarında kullanılan parçaları üretmek üzere Rensselaer Politeknik Enstitüsü ile çalışmıştır. İşbirliğinin bir parçası olarak Sandvik Coromant, yarış arabasının havacılık sanayi kalitesinde alüminyum parçaları için uygun takım seçimleri, uygun işleme teknikleri ve talaş kaldırma uygulamaları hakkında tavsiyelerde bulunmuştur. Ayrıca, Sandvik Coromant öğrencilere okulu bitirdikten sonra kurum içinde iki haftalık veya altı aylık farklı staj programları da sunmaktadır.

Kalifiye işgücü için
Çevrimiçi kaynaklar yeterli ölçüde geçici çözüm sağlarken, Sandvik Coromant Center’lar gibi tesisler, ziyaretçileri gerçek bir üretim ortamına sokarak çok değerli bir eğitim yöntemi sunar. Son 18 ayın mühendislik yetenekleri üzerindeki etkisine bakıldığında, yetenek açığının daha da büyüdüğü açıktır. Geleceği düşündüğümüzde, gelişmekte olan ve yerleşik mühendislere hem sanal hem de yüz yüze eğitimlerin sunulması, kalifiye bir işgücü yaratmanın anahtarı olacaktır.