Tezmaksan, 2023 yılını “Verimli Çalışma Yılı” olarak görüyor ve talaşlı imalat sanayisinin öncü kuruluşlarından biri olan firma, 2023 yılına hızlı başlıyor. Yılın ilk çeyreğinde Sivas’ta 15 milyon Euro yatırım ve 30 milyon TL’lik fabrika inşası bedeliyle kurduğu fabrikasını devreye almaya hazırlanan Tezmaksan, aynı zamanda 2 milyon TL başlangıç miktarı ile kurduğu Parkurda Pazaryeri platformunu mart ayında hizmete açmaya hazırlanıyor. Yeni fabrikasında Türkiye’de yapılmayan CNC modellerini üretecek olan Tezmaksan, tedarikçilerin stoklarında kalan fazla ürünleri satışa sunup değerlendirmesi açısından büyük öneme sahip olan Parkurda Pazaryeri platformuyla da 50 mağazayı 15 bin müşteri ile buluşturmayı amaçlıyor.

Türkiye talaşlı imalat sanayine 40 yılı aşkın süredir sunduğu hizmetlerle öncülük eden Tezmaksan, 2023 yılına ilişkin hedeflerini belirledi. Teknolojinin takipçisi olarak üretim ve ihracat kapasitesini artırmak için 2023 yılında sürdürülebilir bir şekilde çalışmaya odaklanacaklarını ifade eden Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Sanayide ve özellikle talaşlı imalatta işler Avrupa’dan Türkiye’ye kaymaya devam ediyor. Son iki yıldır yatırım rekorları kıran Türkiye sanayisinin özellikle robotik sistemler ve burada üretilmeyen makineler özelindeki yatırımlarını bir fırsat olarak görüyoruz. Biz de önümüzdeki beş yıl boyunca bu doğrultuda üretim ve istihdam konusunda yatırımlara devam edeceğiz. Talaşlı imalatta dünya yüzde 1 civarında büyürken Türkiye yüzde 5 ila 7 arası büyümeye devam edecek. Biz de Tezmaksan olarak 2023 yılında yüzde 10 büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

SİVAS’TAN UZAKDOĞU’YA İHRACAT… 

Tezmaksan’ın 2022 yılındaki yatırımlarıyla talaşlı imalat sanayinin yurt içi ve yurt dışındaki rekabet gücüne katkılar sunduğunu belirten Aydoğdu, hedeflerinde Uzakdoğu olduğunu da belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Sanayinin Marmara bölgesinde sıkışıp kalmasından dolayı farklı bir strateji izleyerek yeni fabrikamız için rotayı Sivas’a çevirdik. 15 milyon Euro yatırım ve 30 milyon TL’lik fabrika inşası bedeliyle temelini anlattığımız fabrikamızın inşasını Sivas Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nde 53 dönüm arazi üzerine gerçekleştireceğiz. Bu fabrikamızda, ülkemizde yapılmayan CNC modellerinin üretimi, Ar-Ge çalışmaları ve diğer süreçler de olacak. 2023’te Sivas fabrikasının devreye alınması ile istihdamda yüzde 15’lik bir artış bekliyoruz. Fabrikamızda Sivas’ta eğitim almış yeni mezunlar yer alacak. Eğitimlerini ve stajlarını Tezmaksan’da yapıp istihdam edilecekler. Takım tezgahları kullanımında ise bu seneye paralel bir makine yatırımı bütçeliyoruz. 2022 yılında aynı zamanda geliştirdiğimiz 4 yeni Cubebox modelinin farklı ölçülerinden oluşan toplam 8 yeni çeşidiyle toplam 17 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. 2023 yılında da ihracat kapasitemizi genişleterek 35 ülkeye ulaşmayı ve Uzakdoğu pazarında derinleşmeyi hedefliyoruz.”

PARKURDA PAZARYERİ’NDE TEDARİKÇİLER ÜRÜNLERİNİ SATABİLECEK

Tezmaksan için 2023 yılının bir başka yatırımının Parkurda Pazaryeri olduğunu ifade eden Aydoğdu, “KOBİ’ler için büyük bir teknolojik devrim gerçekleştirmeye çok yakınız. Bu yatırımımız talaşlı imalat sanayinin mevcut ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıktı. Türkiye’de makine sektöründe bir ilk olacak Parkurda Pazaryeri sayesinde tüketici teknoloji ekosistemindeki tüm ürün ve hizmetleri değişen müşteri ihtiyaçlarına en hızlı ve uygun şekilde cevap vererek bütünsel bir deneyim ile müşterilerimize sunacağız. Tedarikçilerin stoklarında kalan fazla ürünleri satışa sunup değerlendirmesi bakımından da büyük öneme sahip olacak platformumuz sayesinde sürdürülebilirliğe de katkı sunacağız. Bu doğrultuda Parkurda Pazaryeri için başlangıç miktarı olarak 2 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdik. Parkurda Pazaryerinde; 15 bin müşteri, 50 mağaza, 5000 satışa hazır ürün ve 5 ana kategori  ile birlikte alt kırımlımlar dahil 65 başlangıç kategorimiz yer alacak. Platformumuzu 2023 yılının mart ayında açmayı planlıyoruz” ifadesini kullandı.