Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, doğuştan elektrikli TOGG’un Gemlik’te bulunan tesislerinde işçilerle iftar açtı. Fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye’ye ait olan TOGG’un Türkiye’ye çağ atlatacak bir proje olduğunun altını çizen Bakan Varank, “Türkiye’nin Otomobili, bir işaret fişeği. Endüstrimizi değiştirecek, tedarikçilerimizi dönüştürecek bir proje” dedi.

Cumhurbaşkanı temelini atmıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından 27 Aralık 2019’da lansmanı yapılan 18 Temmuz 2020’de fabrikasının inşasına başlanan TOGG’da geri sayım sürüyor. Bakan Varank, 2023’ün ilk çeyreğinde satışa sunulması planlanan TOGG’un Gemlik’teki tesislerinde incelemelerde bulundu. Ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Varank, şunları kaydetti:

Robotların montajı tamam: Gemlik’e gelmemizin sebebi, işçi kardeşlerimizle iftar etmekti. Gemlik’e gelmişken hem şirketin yönetim kurulu hem milletvekillerimiz, belediye başkanımız, il başkanımız, valimizle birlikte TOGG’un fabrikasını inceleme fırsatı bulduk. Fabrikadaki iş ve süreçler nasıl gidiyor onlara baktık hem de montajı tamamlanan robotlarla ilgili bilgi aldık.

Türkiye’ye çağ atlatacak: Türkiye’nin Otomobili Projesi, Türkiye’ye çağ atlatacak, otomotiv endüstrisindeki dönüşümü yakalayacak bir proje. Endüstrideki dönüşümü yakalamak için TOGG büyük gayret gösteriyor. Bir yandan fabrikanın inşaatı devam ederken bir yandan da montaj hatlarının bağlantıları yapılıyor. Sıkı bir takvimde çalışıyorlar.

Planlandığı şekilde devam ediyor: Hedefleri, bu sene 29 Ekim’de ilk seri üretim araçları, Türkiye’nin Otomobili’ni seri üretim bandından indirebilmek. Bütün faaliyetler planlandığı şekilde devam ediyor. Bu fabrikada emeği olan, alın teri döken her bir kardeşimiz bizim için değerli. Evlerine ekmek götürüyorlar ama aynı zamanda Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olacak bir projede de çalışmış oluyorlar.

Avrupa’nın en temiz boyahanesi: Fabrikanın inşaatında, üretim proseslerinde son teknolojiler kullanılıyor. Montaj hattında 208 robot kullanılacak. Avrupa’nın en temiz boyahanesi, Gemlik’te kuruluyor. Türkiye’nin Otomobili Projesi, planlandığı şekilde bizlere gurur verecek şekilde devam ediyor.

Kanlı canlı hayat buluyor: O planlamalardan böyle bir fabrikaya gidilmesi, Gemlik’te böyle bir arazinin bu projeye tahsis edilmesi, onun üstüne bu fabrikanın inşa edilmesi ve üretim bantlarının kurulması kişisel olarak da bizim açımızdan gurur verici. Başından beri emek verdiği bir işin böyle kanlı canlı hayat buluyor oluşunu görmesi insanı mutlu ediyor.

Endüstride kafa karışıklığı var: Cumhurbaşkanımızın Türkiye’nin kendi markası olmasına verdiği önemi son dönemde çok daha iyi kavrıyoruz. Şu anda 100 yıldır otomobil üreten ülkeler ‘Bu değişimi, dönüşümü nasıl yakalayacağız?’ diye büyük bir mücadele veriyorlar. Endüstride büyük bir kafa karışıklığı var. Start-up’ların geliştirdiği teknolojiler, otomobil endüstrisinde büyük bir dönüşümü tetikliyor. Geleneksel firmalar burada nasıl mücadele edeceğini, nasıl pazarda yer tutacağını bilmiyorlar.

Bir işaret fişeği: Biz kendi markamızı da oluşturarak endüstride doğru bir ivmeyi de yakalamış olduk. Türkiye, otomotiv endüstrisinde büyük bir ülke… Şu anda 2 milyon araç üretme kapasitemiz var. Elektrikli, otonom, yeni nesil araçlara geçerken bu endüstriyi de dönüştürmemiz lazım. Türkiye’nin Otomobili, bir işaret fişeği… Endüstrimizi değiştirecek, tedarikçilerimizi dönüştürecek bir proje.

Endüstri açısından büyük bir iş: Şu anda Türkiye’nin her yerinde ana sanayiye imalat yapan firmalarımız, elektrikli araçlara doğru bir kayma yaşıyorlar. Hepsi, TOGG’un bir parçasını üretebilmek, orada yer alabilmek için dönüşüme ayak uydurabilmek için gayret gösteriyorlar. Burada bir fabrika inşa ediyoruz, bir vizyon projeyi hayata geçiyoruz ama Türkiye’nin endüstrisi açısından büyük bir işi başarıyoruz. Bu da hepimize gurur veriyor.

2030’a kadar 5 farklı model

TOGG, Türkiye’nin fikri ve sınai mülkiyet haklarına sahip olduğu, küresel ölçekte rekabetçi bir otomobil markası yaratma hedefiyle ortaya çıktı. 2030’a kadar çeşitli segmentlerde 5 farklı modeli ile dünya yollarında olacak TOGG, Gemlik’te 1.2 milyon metrekare alana kurulu tesiste üretilecek. Türkiye’nin Otomobili, ilk etapta yüzde 51 yerlilik oranına sahip olacak.

Homologasyon ardından satış

Seri üretim başlangıcının ardından otomobilin yasal mevzuata uygunluğunun tespiti için homologasyon testlerine başlanacak. Testlerin artından TOGG’un 2023’ün ilk çeyreğinde satışa çıkması planlanıyor.