TRUMPF TruLaser 5000 serisini 24 kilovatlık muazzam bir lazer gücüyle donattı. Yüzde 80’e varan verimlilik artışı ile 50 milimetreye kadar sac kalınlığındaki bileşenler kolayca kesilebilir. 

Bu yıl gerçekleşen EuroBLECH’te, daha önce standart olanın iki katı güç sağlayan bir lazerle donatılmış, iyileştirilmiş TruLaser 5000 serisini tanıttı. 24 kW çıkış gücüyle, yeni lazer – TruDisk 24001 – sac metal parçaları üç kata kadar daha hızlı işleyebilir. Malzemeye ve uygulamaya bağlı olarak, güncellenen TruLaser 5000, saatte yüzde 80’e kadar daha fazla metal sac işleyebilir. 

“Artan lazer gücü, şirketlerin işleme sürelerini kısaltırken aynı zamanda işlenen parçaların kalitesini de iyileştirebileceği anlamına geliyor. Patentli kesme ünitesi, otomatikleştirilmiş işlevleri ve dinamik performansıyla bu teknoloji üretkenliği önemli ölçüde artırıyor”

Ürün Müdürü Patrick Schüle

Yeni makine, iki kat lazer gücüyle parçaları önemli ölçüde daha hızlı kesebilir. Ayrıca daha güçlü olan TruLaser 5000, kesme gazı olarak azot kullanarak 20 milimetreye kadar sac kalınlığına sahip yumuşak çeliği kesebilir. Bu, oksijen kullanıldığında ortaya çıkan yeniden çalışma ihtiyacını ortadan kaldırır. 

GELİŞMİŞ KALİTE 

12 kW’lık bir lazerle sac işleme makineleri, kesme gazı olarak azot kullanıldığında yumuşak çelik sacları maksimum 15 milimetre kalınlığa kadar kesebilir. Daha kalın parçaları kesmek için oksijen eklemek gerekir. Bu da parçanın kesik kenarlarında oksit tabakası oluşmasına neden olur. Bunların daha sonra ya makine ile ya da elle çıkarılması gerekir ki bu zahmetli ve zaman alan bir işlemdir. Alternatif olarak, şirketler kalın parçaları kesmek için bir plazma makinesi kullanabilir. Ancak bu, bir lazer kesim makinesinden çok daha yavaş ve daha az hassastır. Buna karşılık, 24 kW’lık makine azot kullanırken 20 milimetreye kadar sac kalınlıklarını işleyebilir. Sonuç olarak, neredeyse hiç yeniden çalışma ihtiyacı yoktur ve bu nedenle üretkenlik artar. Aynı zamanda artan lazer gücü, özellikle orta ve yüksek sac kalınlıkları için kesilen parçaların kalitesini artırır. 

ORTA VE YÜKSEK SAC KALINLIKLARININ KULLANILDIĞI İŞLEMLER İÇİN İDEAL 

Artık TruLaser 5000 serisine takılan 24 kW lazerin ekstra gücü, üretkenliklerini ve bileşenlerinin kalitesini daha da artırmak isteyen tüm şirketlere fayda sağlayacaktır. 

Özellikle orta ve yüksek sac kalınlıklarındaki parçaların her türlü malzeme ile verimli bir şekilde üretilmesini sağlayacaktır. TRUMPF, bu yıl Hannover’de gerçekleşen EuroBLECH 2022 fuarında 24 kW lazerli TruLaser 5000 serisini piyasaya sürdü.

24 KW LAZER 

TRUMPF’tan patentli kesme ünitesi ile birlikte TruDisk 24001’li TruLaser 5000 serisi yeni 24 kW lazer bileşenleri üç kata kadar daha hızlı keser.