Bir değişimin müjdesini paylaşırken “Sözü neden markalara bırakmıyoruz ki” dedik ve Yenasoft Yazılım-Yenaplus Pazarlama Müdürü Yasemin Taşcı, markadaki o müthiş dönüşümü kendi cümleleriyle kaleme aldı. 

25 yıldan uzun süredir üretim sektörüne hizmet veren bir firma olarak sektördeki şartlar değiştikçe biz de evrildik. İlk yıllarımızda firmaların bilgisayar destekli tasarım ve imalat teknolojileriyle tanışmasını sağlarken günümüzde firmalara dijital dönüşüm süreçlerinde eşlik ediyoruz. Yenasoft Yazılım olarak 1995 yılında CAD/CAM programlarıyla başladığımız serüvenimize 2000’li yıllarda yüksek hızda kalıp işleme, 5 Eksen, Mill-turn, Kayar Otomat tezgâhlarının programlanması, zaman çalışması ve yüksek kalite yüzey elde etme konularını ekledik. 2007’de eski ismi Mori Seiki olan DMG Mori firması ile yeni teknolojili çok eksenli tezgahlarının müşterilerde doğru şekilde kullanılması ve var olan teknolojilere göre zaman ve kalite açısından kazanımlarının gösterilmesi amacıyla bir danışmanlık anlaşması yaptık. DMG Mori’nin dünyada katıldığı fuarlarda bu teknolojik tezgahlardaki demo parçalarını biz kestik. Birçok uluslararası müşterisinin de zaman etüdünü yaptık. 2007 yılında SOLIDWORKS’ün distribütörlüğünü alarak müşterilerimizin tasarım ofislerine, Ar-Ge departmanlarına da hizmet vermeye başladık. Sektörde katma değerli işler yapabilmek amacıyla şirketimizde çalışan makine mühendislerine 2 yıl yazılım eğitimi aldırdık. 2014 yılında ilk yazılımımızı yazdık. Bu yazılımları hem Türkiye’de hem de yurt dışında satışa sunduk. Her iki lokasyondan da birçok müşterimiz oldu. 

Cem Şirolu

PANDEMİ SÜRECİNDE YATIRIMLARIMIZ DEVAM ETTİ

Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 konseptlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte biz de yazılım teknolojilerinde öncü olmak için adımlar atmaya başladık. Ancak tam o dönemde aniden pandemi ortaya çıktı. 

Her firma gibi ilk etapta biz de şaşırdık ancak kısa sürede pandemi koşullarına uyum sağladık. Tüm dünyanın uzaktan çalışma konusunda sıkıntılar yaşaması yaptığımız yatırımın ne kadar doğru olduğunu da gösterdi. 2021 yılı boyunca Yenasoft bünyesindeki uzman mühendislerimiz ve sektördeki deneyimli mühendislerden oluşturduğumuz takım eğitim sürecindeydi. 1 yıldan uzun süre boyunca birçok sertifika aldılar ve teoriyle pratiği birleştiren uygulamaları gerçekleştirdiler. Biz de bu zaman zarfında Ümraniye’deki yeni binamıza taşındık. İnsan kaynağımız bizim en değerli varlığımız. Pandemi sonrası iş arkadaşlarımız ofise geri döndüğünde daha konforlu ve rahat bir ortam olması bizim için önemliydi. Bunun yanında ekibimiz de günden güne büyüdüğü için daha geniş bir çalışma ortamına ihtiyacımız vardı.  

YENİ MARKAMIZ:  YENAPLUS

Yenaplus’ın temel amacı, firmaların dijital dönüşüm yolculuklarında Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE Platform çözümleri ile eşlik edebilmek. 3DEXPERIENCE Platformu, bir Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (Product Lifecycle Management – PLM) çözümü… Tasarım ve üretimden pazarlama ve hizmete kadar geniş bir yelpazede kullanılabilir. CATIA, ENOVIA, SIMULIA ve DELMIA çözümlerini de içerisinde barındırır. En temel iddiası ise her yerden her zaman ve her cihazdan işbirliği içerisinde çalışılabilmesini sağlamak… Tasarım, simülasyon ve üretimde ihtiyaç duyulan tüm araçlar farklı lokasyonlardaki ekiplerle işbirliği içerisinde kullanılabilir. Böylece ürün geliştirme süresi kısalırken ürünü piyasaya sunma maliyeti de azalır.  

YENAPLUS MARKASI İÇİN 2021 HAZIRLIK, 2022 LANSMAN YILI OLDU

Biz yatırımlarımıza devam edip ilk satışlarımıza başlasak da 2022 başında hala pandeminin etkileri devam ettiği için yüz yüze bir lansman yapma fırsatımız olmadı. Ancak dijital kanallar aracılıyla tanıtımlarımıza başladık. İlk yüz yüze tanıtımımız ise MAKTEK Avrasya 2022 fuarında gerçekleşti. Yenaplus markasını ve sunduğumuz yeni çözümleri sektöre birinci elden anlatma fırsatı bulduk. Uzun bir zaman sonra birçok farklı sektör ve lokasyondan insanla tekrar bir araya gelmek de çok iyi hissettirdi. Rüzgarı arkamıza almışken 26 Ekim 2022’de Marriott Otel’de Yenaplus’ın Makine Sektörüne özel çözümlerini anlattığımız bir etkinlik düzenledik. Makine sektöründen 100’ü aşkın yöneticiyi ve Yenaplus ekibini bir araya getirdik. Dassault Systèmes Endüstriyel Ekipman Başkan Yardımcısı Philippe Bartissol ile Avrupa Satış Direktörü Alper Soysal etkinlikte sunum yaptı. Müşterilerimizden bazıları da sahnede yer aldı. Bizim için hem heyecanlı hem de verimli bir etkinlik oldu. Sektöre çözümlerimizi anlatırken onların da yorumlarını ve geri bildirimlerini birinci elden alma fırsatı oldu bizim için.

KATMA DEĞERLİ ÜRETİM İÇİN TEKNOLOJİ ŞART

Makine sektörü ülkemiz için kilit bir konumda. Sektörün gelişmesi ve üretimin artması tüm diğer sektörlerde de kaldıraç etkisi yaratıyor. Üretimin adet olarak artmasının yanı sıra kalite olarak da artması için ise teknoloji temel koşul. Teknolojinin üretim süreçlerinde kullanılması katma değerli üretimi sağlıyor. Bu da firmaların kazanımlarını artırıyor. Her ne kadar tüm firmalar dijital dönüşümlerini gerçekleştirmek istese de bu konuda adım atarken birçok firma çekimser davranıyor. Firmaların temkinli davrandığı konular farklı olsa da herkes güvenilir ve çözüm odaklı bir firmayla çalışmak istediği konusunda net. Sektörde uzun yıllardır birçok firmayla birlikte çalışmamız bu konuda bizim referans noktamız. Yeni çözümlerimizle de farklı sektörlere hizmet vermeye devam edeceğiz.