Yenasoft, Dassault Systemes’in Türkiye’deki partnerlerinden biri.  Yazılım sektöründe 25 yıllık tecrübesiyle Yenasoft,  endüstriyel yazılımlara dair çözümlerini Türk pazarına sunuyor. Markanın, temsilciliğini yeni üstlendiği DELMIAWORKS’ü, Yenasoft DELMIAWORKS İş Danışmanı Demet Bulucu anlattı. 

DELMIAWORKS’u temsil etmeye başladınız. Süreci sizden dinleyebilir miyiz?

Bildiğiniz gibi Yenasoft olarak Dassault Systemes’ın Türkiye partnerlerinden biriyiz. Başta SOLIDWORKS olmak üzere birçok yazılımın Türkiye’de satış, teknik destek ve eğitim hizmetlerini sağlıyoruz. Yazılım sektöründe 25 yıllık tecrübemizle Endüstri 4.0’a uygun olarak uçtan uca hizmet sağlayabilmek adına DELMIAWORKS ürünü için de hizmet vermeye başladık.

DELMIAWORKS’u tanımlayabilir misiniz?

1989 yılında IQMS adıyla kuruldu ve 2019 yılında Dassault Systemes tarafından satın alındı. Şu anda dünya genelinde 1000’den fazla müşterisi bulunuyor. Uçtan uca üretim için ERP/MES dediğimizde tek veri tabanında, tüm modülleri DELMIAWORKS tarafından yazılmış bir yazılımdan bahsediyoruz. Yani farklı firmalar tarafından yazılmış yazılımların bir ara getirildiği ve haberleştirilmeye çalışıldığı bir ortamdan ziyade, tek bir veri tabanını kullanan ve birbirleriyle haberleşen bir sistem. Odağında ağırlıklı olarak Kobiler olmakla birlikte kurumsal sınıf müşterilere de hizmet sağlıyor.

DELMIAWORKS uçtan uca imalatın tamamını kapsıyor diye bahsettik. Tüm bu süreçlerin tek seferde tanımlanması ve bir yazılım ile devreye alınması her işletme için mümkün olmayabilir. Bu noktada DELMIAWORKS’ün değer odaklı yaklaşımı devreye giriyor. Şu anda ihtiyacınız olanı uygular ve ölçeklenebilir bir yapı kurmak adına da zemin hazırlarsınız.

Bu yazılımın diğer ERP yazılımlarından farkları nelerdir?  

DELMIAWORKS, tek bir veri tabanında sunduğu güçlü ve geniş çözümlerle tüm üretim sürecinin uçtan uca izlenebilirliğini sağlayan özel bir teknoloji platformudur. Bu platform sayesinde herhangi bir üçüncü parti çözüm ihtiyacına gerek kalmaksızın bütünsel bir entegrasyon sağlanmış olur. SOLIDWORKS entegrasyonu ile tasarımdan üretime kusursuz süreçler, yönetim sistemlerine uyumlu akışları ile tam lot ve seri izlenebilirliğinin yanı sıra güçlü bir kalite yönetim fonksiyonu sunuyor. 28 farklı üretim tipi için kullanıma hazır veri alanları ile de üretim rotalarının oluşturulmasında hem kolaylık hem esneklik sağlıyor. 

DELMIAWORKS çözümünün içerisinde neler var?

DELMIAWORKS bahsettiğimiz üzere tek bir platform içerisinde uçtan uca bütün tedarik zinciri ihtiyaçlarını modüler bir şekilde sunmaktadır. Genel anlamda baktığımızda DELMIAWORKS aşağıda belirtilen süreçlere hizmet eder.

 • CRM
 • Sipariş İşleme
 • Planlama (MRP ve Üretim Çizelgelemesi)
 • MES  
 • Depo 
 • Sevkiyat
 • Finans 

DELMIAWORKS’un kullanıcıya vaatleri neler? 

 • Ek işgücü kaynakları olmadan büyümede %60 artış
 • %100 zamanında teslimat
 • Hurdada %66 azalma
 • Sıfır nakliye hatası
 • Bakım maliyetlerinde %70 azalma
 • Onarım süresinde %75 oranında azalma
 • Tesis verimliliğinde %70’ten %98’e yükselme

DELMIAWORKS’ün iş stratejisi geliştirme süreçlerine katkılarından bahsedebilir misiniz?

Müşteri ilişkilerini doğru bir şekilde kurmak, entegre bir üretim ERP sistemi tarafından desteklenen sağlam üretim temeline odaklanmakla başlar.  Üreticilerin, müşteri beklentilerinin kalıcı olduğu ve sürekli büyüdüğü gerçeğini unutmamaları gerekir. Bu beklentiler ile uyumlu olmanın en iyi yollarından biri, geri bildirim almak için engelleri kaldırırken onlara zaman kazandıracak her süreci otomatik hale getirmektir. 

Entegre bir üretim ERP platformu, değişen müşteri taleplerine adapte olabilmek için gerekli iş stratejilerinin geliştirilmesine olanak sağlayan uygulama, araç ve teknolojiyi sunar.

DELMIAWORKS’teki MES çözümünün gerçek zamanlı izlenebilirliğe katkılarını anlatır mısınız? 

Üretim bölümündeki kararların ve ödünlerin finansal verileri nasıl etkilediğini gerçek zamanlı olarak bilebilmek, dijital üretimin en iyi kanıtlanmış büyüme ve daha çok karlılık sağlama yollarından biri. Üreticiler üretim kararlarının gelir büyümesini ve karlılığı nasıl etkilediğini takip edebiliyor. Muhasebe ve finans, ERP, MES ve tedarik zinciri sistemleri arasında raporlama tutarlılığını ve görünürlüğünü artırmak da üretim verimliliğini iyileştirmeye yardımcı olarak maliyetleri daha da düşürüyor.

Müşteri perspektifinden baktığımızda, dijital üretim, özelleştirilmiş ürünleri vaktinde ve istenen maliyette üretmek için daha fazla esneklik sağlıyor. Buna beklentilerin üzerine çıkmak için özel ürün değişikliklerini yönetmek, son anda bildirilen üretimleri gerçekleştirmek ve her siparişin durumunda 7/24 görünürlük sağlamak dahil. Amaç, gerçek zamanlı iç görüler ve sürekli iyileştirmeler ile rekabet avantajı kazanırken daha karlı gelir büyümesi sağlayabilmek.

Bu yazılım ile hedefiniz nedir? 

Kısaca hedefimiz, DELMIAWORKS’ün üretim ve endüstri tecrübesinden yararlanarak imalat sektörüne özel, birbirine entegre ve tek kaynaktan yönetilen ERP ve MES çözümlerini sunmak.