TT Magazin’in çok fazla misyonu var ancak bunların arasında en önemlisi: Takım tezgahları sektörünün kullanıcısı olan üretim sanayisini geliştirmek. 20 yılın tüm sayılarında olduğu gibi TT Magazin, hikayesini baştan anlattığı bu özel sayıda da mikrofonu yine üreticilere tuttu. 

“Sanayide değer yaratan girişimleri desteklemek üzere hazır kıta” 

Mustafa Karakuş / AKKO Ticari Fonksiyon Lideri 

Talaşlı imalata değer katan ürünleri bu coğrafyada üretmek; gururla birlikte çeşitli zorlukları da beraberinde getiriyor. Onları dile getirip çözüm önerilerini tartışmak için TT Magazin, biz ve bizim gibi imalat sanayicilerinin sırtını yasladığı duvar aslında. TİAD’ın bizim için hayata geçirdiği bu yayına güvendik ve konularımızı ona emanet ettik. İhtiyaçlarımızın kamuda yankı bulmasının yanı sıra başarılarımızın duyurulmasında da etkili olan TT Magazin, sektörün ve sanayinin önemi hususunda kamuoyu yaratmada kendisine düşen rolü en etkili biçimde oynamaya devam ediyor. Üstelik üretim teknolojilerindeki yenilikleri takip etmek için de iyi bir rehber niteliğinde. 

AKKO gibi imalat yapan sanayi kuruluşları için gereksinimler asla bitmez. Ürettiklerimiz, metale şekil veriyor ve aslında yarattığımız değer, tekrar üretime; dolayısıyla sanayiye ve ülke ekonomisine dönüyor. Üretip sattığımız her ürün, daha fazla iş daha fazla istihdam demek. Böylesine ciddi bir sektörün içerisindeyseniz kimin ne yaptığını görmek, rakiplerin hamlelerini takip etmek, kendimizi ve teknolojimizi güncellemek, riskleri ve fırsatları gözlemlemek için TT Magazin mükemmel bir platform. 

Yarattığı farkındalıklar bile TT Magazin’e teşekkür etmek için bir sebep

Gözlemlediğim kadarıyla güzel ülkemizde, sektörümüzdeki iş insanları her sorunu kendileri çözme çabasında. Bilhassa nitelikli ara personel sorunu tüm sanayinin ortak derdi, kederi. Bu sorunun özellikle son on yıldır TT Magazin sayılarında işlendiğini gözlemledik. Birçok sanayi kuruluşu gibi personelini kendi yetiştiren kurumlardan biri olarak AKKO Akademi’yi faaliyete geçirdik. Eğitim, meslek ve ileri teknoloji kullanımı farkındalığı bile TT Magazin’e teşekkür etmek için bir sebep. Ayrıca sanayide örnek olacak faaliyetleri duyurmak ve değer yaratan girişimleri desteklemek için adeta “Hazır kıta” dergimiz… 

Markamızı sektörün en iyisine, TT Magazin’e emanet ettik

AKKO’nun kurucusu Abdullah Karakuş’un “Üretim gibi ciddi bir iş yapacaksak en kaliteliyi taahhüt eden her şeye yatırım yapmak gerekir” şiarıyla TT Magazin’deyiz. Daima büyüyen, büyük hedefleri olan ve 90 ülkeye ihracat yapan markamızı sektörün en iyisine, TT Magazin’e emanet ettik. Sadece markamızın tanıtımlarını değil; bir sanayi ülkesi olma yolundaki konularımızı, adımlarımızı, stratejilerimizi de ona emanet ettik ve sektörümüzü geliştirecek her türlü içeriğe destek olmaya çalıştık.

Takım tezgahları, Türkiye ekonomisinde yarattığı değer ve fonksiyonu ile stratejik bir sektör. Bu kritik sektörün aktörleri olarak ihtiyaçlarımızı dile getirmeye ve gücümüzün yettiği kadarında kendi sorunlarımıza çözüm bulmaya gayret ediyoruz. Bu anlamda TT Magazin’in yol arkadaşlığı hep kıymetli oldu markamız için. Emeği geçen herkesi kutluyor, başarılı yayın hayatının devamını diliyorum. 

“TT Magazin’le konuştuğumuz dil, üretimin dili…”

Maşide Doğdu / ER-EL Genel Koordinatörü

“Al sat cebin dolsun, al yap nâmın olsun” 

Bu cümleyi çoğunuz duymuşsunuzdur.

Tüccar değiliz belki ama tüm yükü omzunda taşıyan Türkiye’deki her gönüldaş ve nâm sahibi üreticiden biriyiz. Niye mi gönüldaş? Bu işe gönlünü, sevgini, azmini ve sabrını aynı şekilde vermeden olmaz.

Birçok sorunla mücadele halinde olan üreticilerin ortak sorunu ise yaptığımız işte nitelikli iş gücüne ulaşmak. Çünkü meslek öğretmek ve öğrenme sabrını göstermek kolay değil. Ama biz ER-EL olarak tüm enerjimizi, yeteneklerimizi, kaynaklarımızı ve dönüşüm yatırımlarını üretim hattımıza yapıyoruz. Firmamız her yıl düzenli çırak-stajyer-öğrenci alımı yapıp yetiştiriyor ve üniversitelerin belirli bölümlerinden öğrenci kabul ediyor. TT Magazin, işgücü ve mesleki eğitim konularına, her sayıda çok dikkat çekti. TİAD Akademi’nin faaliyetlerini anlatmanın da ötesinde, “eğer mesleki eğitimdeki sorun çözülmezse sektörümüzde çalışan personel kalmayacak” mesajıyla kamuoyu yarattı ve yaratmaya da devam ediyor. 

Üreticiler yetişmiş personel beklentisini kenara bırakıp adım atmalı

Halbuki çok kıymetli olan imalat mesleklerini, gençlerimize yeniden sevdirmenin çok yolu var, sadece sabır ve aynı dili konuşmaya çalışmanız yeterli. Usta-çırak ilişkisi artık çok farklı algoritmalardan geçiyor. Her bir üretici, yetişmiş personel beklentisini artık bir kenara koymalı, kaldırması gereken taşı en zayıf parmağıyla iteklemekten vazgeçmelidir. Kendi kendine çözüm üretmeli ve çözümlerine de sahip çıkmalıdır. Hakkıyla “ER-EL olarak bunu yaptık” diyebiliriz. 

Nitelikli personel veya “aranan personel” sorunlarımızdan sadece biri ama belki de en önemlisi. Eğer imalatçıysanız ihtiyaçlar ve sorunlar bitmez, sanayinin çarkları gibi her şey tıkır tıkır işlemez, muhakkak aksilikler olur, krizler olur: Hammadde krizi, enflasyon, döviz kurlarındaki dengesizlik, ekonomik belirsizlik, enerji fiyatlarındaki astronomik artış, finansmana erişim sıkıntıları ve daha neler neler… TT Magazin’in konularını krizler kadar umutlar da oluşturuyor. Yeni yatırım haberlerimizi iştahla karşılıyor, üreticiye mikrofon tutuyor, sıkıntılarımızı ve çözüm önerilerimizi tartışıyor ve üreticinin ortak mesajını merkeze en yalın biçimde iletiyor. 

Sanayinin daha üretken ve verimli kalabilmesi ve Türk üreticilerin dünyada markalaşması için gösterdiği çabayı taktir ediyoruz. Bizim için en kıymetli yönlerinden biri de bu. 

TT Magazin, sanayide gerek yatırımları gerekse girişimleriyle ortak sorunlarımıza kendi kendine çözüm bulan kuruluşların öykülerine yer vererek bize yeteri kadar ilham verdi. En azından sıkıntılar karşısında tek başımıza olmadığımızı, yaşadığımız sürecin sadece bize ait olmadığını” acı-tatlı hikayelerle bize gösterdi. Üretim karşısındaki ortak sıkıntılar, pek çok paydaşımızla bizi müttefik yaptı. ER-EL olarak çok uzun yıllardır TT Magazin’le işbirliğimiz var. Bizi biz yapan konuların TT Magazin’de işlendiğini görmek çok kıymetli. Onunla “Yerli ve Milli” konusundaki hassasiyetimiz ortak. Onunla “hep daha iyisini üretmeye” dair gururumuz ortak. 

TT Magazin’in duymaktan keyif aldığı cümleleri kurmalıyım size: 

ER-EL olarak Türkiye’de ve dünyada birçok noktada satış ağımızı yürüten bayilerimiz ve distribütörlerimiz var. Küresel arenada her şeye bu kadar kolay erişiyorken yerli üretimin ayakta ve hayatta kalmasını istiyorsanız özellikle tüketimlerinizde “Yerli Üretim” önceliğiniz olmalı. Türkiye’de üretime önce biz kıymet vermeliyiz ki dünyanın saygı duyması mümkün olsun. Bu sebeple, standart sahibi kaliteli yerli ve milli ürünler; ER-EL’de yatırım önceliği taşır. TT Magazin de kaliteli bir yayın olduğundan ER-EL için ayrıcalıklıdır. 

Yukarıda “onunla konularımız ortak” demiştim. 20 yılı geride bırakmış bir sektörel yayınla ortak dilde konuşmak ER-EL olarak keyif aldığımız bir süreç. Çünkü TT Magazin’le konuştuğumuz dil, üretimin dili… Paylaştıklarımız ve birbirimize kattıklarımız için çok teşekkürler TT Magazin. Daha nice yıllara! 

“Kritik sektörümüzün stratejik yayını”

Osman Fatih İğrek / İğrek Makina Yönetim Kurulu Üyesi ve Ar-Ge Müdürü

TT Magazin dergisini, 20 yıl boyunca sürekli olarak yüksek kaliteli ve bilgilendirici içerik sağladığı için kutlarız.  Bu dönem boyunca, sayfalarınızda yer alan çeşitli konular, araştırma, röportaj ve makaleler sayesinde okuyucularının vizyonunu zenginleştirip, sektörümüze ışık tuttu. Gelecek yıllarda da aynı başarıyı ve mükemmeliyetçiliği sürdürmesini dileriz. 

Bir sanayi kolundaki tüm unsurlar milli mücadelemizin neferleridir

Takım tezgahları sektörü, Türkiye’nin gelişiminde kritik rol oynuyor. “Makina üreten makinalar” ile endüstriyel gelişimin kalbi olan bu sektör, ekonomik büyümeyi destekler ve teknolojik gelişimi teşvik eder. Yüksek teknoloji ürünler, ülkemizin refah seviyesini doğrudan etkiler. Bu sanayi kolunda hizmet eden tüm unsurlar “Milli Mücadele” neferidir, bu unsurların çok önemli bir kısmı da basın ve haberleşme hizmeti veren kurumlardır.             TT Magazin bu işlevi gelişmiş dünya seviyesinde yürütüyor. 

İğrek Makina, 80 yıllık dökümcülük tecrübesine son 20 yılda üstün kalite ve hassasiyetle CNC takım tezgahları üretmeye başlayarak yepyeni bir zincir halkası eklemiştir. Son teknoloji ile donatılmış üretim tesislerinde, geniş bir yelpazede yüksek hassasiyet için çalışmak üzere takım tezgahları tasarlamakta ve üretmektedir. İğrek Makina’nin CNC takım tezgahları, uygulamaları geniş bir sektör yelpazesine yönelik, hassas, dayanıklı ve sürdürülebilir ürünler. Üreten bir Türk markası olarak, TT Magazin içeriğinde dünya çapında örnek aldığımız büyük firmalarla yer almak bizim için de bir gurur. 

Sanayiden hak ettiği takdiri alıyor

Takım tezgahları sektörü, Türkiye’nin gelişiminde yadsınamaz bir role sahip. Endüstriyel üretimin kalbi olan bu sektör, ülkenin ekonomik büyümesini destekler ve teknolojik gelişimi teşvik eder. Firmamız bu yeni girişimi ve üstün kaliteli ürünleriyle bu sektörün gücünü artırmak için mücadeleye var. TT Magazin dergisi de bu önemli sektör üzerine dikkat çekerek, okuyucularını bilgilendirmek ve farkındalığı artırmak için çalışmakta ve göğsümüzü kabartmaktadır. Eminiz ki bu kritik sektörün sesi olarak üretim sanayisini desteklemeye de devam edecektir. Çünkü imalata gönül verip üretmek için yola çıkan markalar olarak yolumuz uzun ve zaman zaman da çetrefilli. Küresel pazarda rekabet gücümüzü artırmak için günceli yakından takip edip daima bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu anlamda TT Magazin’in misyonu ağır ancak Türkiye sanayisinden hak ettiği takdiri aldığını da görebiliyoruz. 

Güzel ülkemiz, tedarik sanayisinde rüştünü ispatladı ve ana sanayide de yüz akımız olan girişimleri İğrek Makina olarak gururla takip ediyoruz. TT Magazin’in, Türkiye sanayisinde yerli ve milli girişimlerin haberlerini heyecanla duyurduğuna tanığız. 

Neticede TT Magazin de bir üretici… İki ayda bir, sadece fikirle çıktığı yolculuk içeriğe ve matbu yayına dönüşerek biz sanayicilere ulaşıyor. Onunla empati kurabiliyor; zorluklarını, üretimin sancılarını ürün ortaya çıktıktan sonra hissettiği gururu tam olarak anlayabiliyoruz. Dijital çağda TT Magazin matbu bir yayın olarak farkını ve zenginliğini koruyor. Ancak gelecekte dijital kanallarda daha aktif olmasının kendisine de sektörümüze de katacağı çok fazla şey olduğuna inanıyorum. Kritik sektörümüzün stratejik yayın organı olduğundan TT Magazin, Türkiye’nin gelişimine katkıda bulunmaktadır. İlgiyle takibe devam ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. 

“Önemini ve itibarını koruyup, varlığını bizim için sürdürmektedir”

Semih Kar / Karmetal Yönetim Kurulu Üyesi

Uygarlığın başlangıcı metalin şekillendirilmesi ile başlar. Bizler de metali şekillendiren makineleri üreten ve satan firmaların bir araya geldiği ve güzel bir sinerji ile yoluna devam eden TİAD’ın üyeleriyiz. Ülkemizin lokomotif sektörü olması gereken ve en tabandan, en tavana kadar her bir mecrada sıklıkla adından söz edilmesi gereken makine sektörünün bir sese ihtiyacı vardı. Biz sanayicilerin 20 yıldır sesi olan, düşünce ve fikirlerimizin birçok mecrada karşılık bulmasına olanak tanıyan TT Magazin dergisine teşekkürlerimizi sunarız. Sektörümüzün önemli sorunlarını dile getirmekte, ihtiyaç analizlerini yayınlamakta ve firmaların değişen ülke ve dünya şartlarına göre marka politikalarını gözden geçirmelerine katkıda bulunuyor. 

Adanmış firmalarız

Bizler yaptığımız işlere hayatımızı, aile yaşantımızı ve geleceğimizi adamış firmalarız. Tüm odağımız üretmek ve gelişmek üzerine. Maalesef ki bu süreçte çokça unuttuğumuz ya da vaktimizi ayıramadığımız “kendimizi ifade etmek” noktasında TT Magazin; ürettiğimiz ve başardığımız işleri bizim adımıza Türkiye’ye tanıtıp, aslında yaptığımız işin ne kadar kıymetli ve muktedir olduğunu kamuoyuna bir kez daha ispat etmektedir. 

Girişim öyküleri çok kıymetli

Karmetal gibi sanayi makinaları imalatı yapan kurumlar, tüm odak noktasını katma değerli üretime ve dünyada gittikçe artan rekabet ortamında güçlü kalmaya çevirmiş durumda. Ancak ülkemize fayda sağlayan girişimlerin başarı hikayelerinin, bir köşede anlatılmayı beklemek yerine başka girişimlerin de önünü açmak için örneğe, tecrübe aktarımına dönüşmesi gerekmektedir. Biz imalat sanayi firmalarının girişim öyküleri çok kıymetli. TT Magazin’i hem kıymetli girişim öykülerini tozlu raflardan indirip gün yüzüne çıkarmada hem de ürettiğimiz ürünün evrendeki yeri ve önemini anlatmaya ilişkin çabalarını başarılı buluyoruz. 

Bazen firmamızdaki bir yeniliği “acaba nereden başlasak da duyursak” dediğimiz zamanlarda TT Magazin bize yol gösteriyor. İşimizi kolaylaştırıp harcayacağımız vakti azaltıyor. Haliyle güven duyuyoruz. 

Varlığını bizim için sürdürüyor

Hepimizin ortaya koyduğu ürünler elle tutulan ve uzayda bir hacim kaplayan ürünlerdir. Müşterilerimiz bu ürünleri gözle görüp elle dokunmak ister. İşte tam da bu noktada, bizim üretmiş olduğumuz ürünler gibi TT Magazin de neredeyse tamamen dijitale dönüşmüş medyayla rekabet edercesine, önemini ve itibarını koruyup, varlığını bizim için sürdürmektedir.

Ayrıca dernek üyelerinin birbirini tanımasına ve ticaret yapmalarına da olanak sağlamaktadır. Bizler TT Magazin’e baktığımızda sadece sektörel bir dergi değil, üye firmalarımızın aylık bültenlerini görmekteyiz adeta. Kendilerine bu kadar bizden, samimi ve vizyoner bir dergi çıkarttıkları için teşekkür ederiz.

“Talaşlı imalatta hep daha iyisinin arayışı, TT Magazin…”

Oğuz Akyüz / Mode Medikal Genel Müdürü 

Medikal sanayi, doğrudan insana dokunan bir sektör. Haliyle ciddi, kritik ve yaşamsal… Mode Medikal olarak bu yaşamsal sektörde yatırım yaparken bize kaliteyi taahhüt edecek şeylere yatırım yapabilmek adına ince eleyip sık dokuyoruz. TT Magazin bu anlamda faydalandığımız bir rehber. 

Alanında uzman profesyoneller bu yayında

Teknolojiyi takip etmek TT Magazin ile daha kolay. CNC, kalite kontrol, kesici-tutucu takım, robotlu otomasyon, yazılım… Üretmek için ihtiyaç duyduğumuz hemen hemen her şey TT Magazin’de. Bizi ilgilendiren tüm ayrıntılar, bu yayın ile parlak bir vitrinde adeta. Alanında uzman profesyoneller burada. Her sayısı, teknolojik rekabeti gözlemlemek için yeni konularla karşımızda. Sektördeki son yenilikler, teknolojideki güncellemeler, sanayiyi ilgilendiren kanuni değişikliklere dair içerikleri bir yana; zengin üretim teknolojilerini barındıran portföyü ile herkesi bir çatı altında topluyor. 

Hammaddeden nihai ürüne kadar her prosese uygun çözümler

Bundan 20 yıl önce TİAD, biz ve bizim gibi imalatçılar için hammaddeden nihai ürüne kadar her prosese uygun çözümleri içeren bir yayın kurgulamış. Bu anlamda TT Magazin’in misyonu çok önemli ve onun, “talaşlı imalatta hep daha iyisinin arayışına” saygı duyuyoruz. Çünkü Türkiye sanayicileri olarak üretim çabamızın dünyada markalaşabilmesi için daima daha iyisine ihtiyacımız var. Bu anlamda TT Magazin’le ortak paydadayız.  

Radarındaki en önemli konu: Sanayi imalatı

Günden güne değişen teknolojiyi, üretimde katma değer yaratacak uygulamaları ve takım tezgahlarında hizmet veren markaları izlemenin yanı sıra dış ticaret, hukuk gibi konuların dergiye dahil edilmesini; sanayici iş insanlarını aydınlatma hususunda oldukça önemli buluyorum. Medikal üretimde hizmet verdiğimizden TT Magazin’in teknolojik yatırımlara dair sorularının muhatabı olabiliyoruz zaman zaman. Bu noktada onun radarında en önemli konunun sanayi imalatı ve üretici olduğunu gözlemlemek mümkün. 

Kaliteli yerli ve milli üretime pozitif ayrımcılık

 TT Magazin’in yerli ve milli üretimdeki gelişmeleri yazma tutkusunu keyifle izliyoruz. Mode Medikal olarak yatırımlarımızda “kaliteli yerli ve milli” teknolojilere öncelik verdiğimizi daha önce yine TT Magazin’den duyurmuştuk. Yerli ve milli üretenlere pozitif ayrımcılık yaptığını saklamıyor. Bu coğrafya için bir değer olarak gördüğü yerli ve milli üretimi tüm yönleriyle irdelemesi de biz imalatçılar için çok kıymetli. 

İster otomotiv ister medikal ister savunma-havacılık olsun… Biz üreten sanayiciler için yaptığını anlatmak, yapmaktan daha zor geliyor. Üretim ve onun beraberinde getirdiği dinamiklerle öylesine meşgulüz ki “ne ürettiğini ve bunu nasıl ürettiğini anlat” dediklerinde duraksıyoruz. Ancak hikayemiz çok kıymetli ve fabrikamızdan, atölyemizden çıkanlar bu güzel ülke için çok önemli. TT Magazin, üretim hikayelerini anlatmaya ve takım tezgahlarının kurumsal hafızası olarak kalmaya her zaman hazır. 

STK’lar kamuoyu için kendi yayınlarını etkili biçimde yapmalı

Sektörlerinde çözüm odaklı olmak isteyen STK’ların kamuoyu yaratmak için yayına ihtiyaçları var. Çağımızda bu yayın matbu olmak zorunda değil. Ancak sorunları çözmek ve ihtiyaçları dile getirmek isteyen dernek ve kuruluşlar, kendi yayınlarını kurgulamalı. Bu anlamda herkesten önce davranan TİAD’ı kutluyorum. Yayın hayatında 20 yılı dolduran TT Magazin’e başarılarının devamını diliyorum.